Greif: “İşgal Grev Direniş”

Greif işçilerinin işgal eylemi 3. gününde devam ediyor.

İstanbul Hadımköy ve Dudullu’da çuval üretimi yapan Greif(Sünjüt) fabrikasında toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde, işçilerin talepleri kabul edilmeyince işçiler kendi komitelerinde aldıkları karar doğrultusunda işgal başlatmışlardı.

Komiteler aracılığı ile sürdürülen işgal eyleminin taşeronun kaldırılması ve taleplerinin kabul edilmesiyle sona ereceğini söyleyen işçiler direnişte kararlı. Örgütlenmiş oldukları DİSK/Tekstil sendikasına da işgale destek vermediği ve direnişi bitirmeye yönelik açıklamalarından dolayı tepkili olan işçiler, sendikaların ancak işçilerin yönetiminde gerçek işlevini görebileceğine vurgu yapıyorlar.

Fabrikada görüşülen işçiler mücadelelerinin sadece işverene yönelik değil bir anlamıyla işçilerden kopuk sendikalara da bir cevap taşıdığını dile getiriyorlar. İşgalin ikinci gününde fabrikaya gelen DİSK/Tekstil İstanbul Şube başkanı Kazım Doğan, Genel Merkez sitesinde yayınlanan ve işçileri TİS sürecini baltalamakla suçlama cüreti gösteren açıklamanın kaldırılacağını söyledi. Ancak işçilerin sendikanın neden işgali desteklemediği sorularına cevap vermekten kaçındı.

İşçiler tepkili oldukları sendika genel başkanı Rıdvan Budak ile görüşmek için sendika merkezine gitseler de Budak’a ulaşamadılar. Rıdvan Budak’a ulaşamayan işçiler DİSK genel merkezine geçerek Arzu Çerkezoğlu ile görüştüler. DİSK’ten işgali desteklemesi için girişimde bulunmasını isteyen işçiler siteden yazıyı kaldırttılar.

İşgalin ikinci gününde işçilere destek için aralarında Kazova işçileri, Punto Deri İşçileri, Disk Gıda İş, BDSP, DİP, EHP, Eğitim-Sen ve HDP Büyük Şehir Eş Genel Başkan Adayı Pınar Aydınlar’ında bulunduğu çok sayıda kişi ve kurum fabrika önünde idi. Üçüncü gününde süren işgale destek için bugün de çeşitli ziyaretler ve eylemler yapılacak.

İlgili Haberler