Yeraltından notlar… – Ergür Altan

Bir madenci emek verdiği işin fıtratında ölüm olduğuna iman etmişse bizim ellerde, yeryüzünden değil yeraltından başlatmak gerekir efendilere karşı direnişi.

Bir madenci ekmek parası için yerin dibine geçiyorsa bizim ellerde, yeryüzünden değil, yeraltından büyütmek gerekir patronlara karşı dayanışmayı.

Bir madenci eşiyle dostuyla vedalaşıp korkularla, tedirginliklerle yeraltına inip bir de yaftalanıyorsa, kıymetsizleştiriliyorsa bizim ellerde, yeryüzünden değil yeraltından örmek gerekir biat edenlere karşı yoldaşlığı.

Bir madenci rant için, kâr için güvencesiz bırakılıp buna razı olması belletiliyorsa kendisine bizim ellerde, yeryüzünden değil yeraltından çoğaltmak gerekir sermayeye karşı bilinci.

Mücadelelerimizden notlar tutup notlarımızı birbirimizle paylaşacaksak, birbirimize kol kanat gereceksek eğer, yerimiz yeryüzü değil yeraltıdır bundan gayrı.

Barış için yeraltına inmemiz gerekiyor dostlar; yeraltından kök salmamız gerekiyor aşk için, devrim için.

Güvenliğimizi, huzurumuzu, birliğimizi yeryüzünde değil yeraltında kurmamız gerekiyor ilk önce; komünlerimizi, imecelerimizi, haldaşlıklarımızı yeraltında oluşturmamız gerekiyor.

Bizim yeraltı zenginliğimiz madencilerimizdir, madenler değil; bizim enerji kaynağımız, bizi ısıtan madencilerimizin varlığıdır, canlarımızın sağlığıdır gayrı.

Patronların kader dediği sömürünün ta kendisidir bizim ellerde; efendilerin fıtrat dediği kapitalizmin ta kendisidir.

Günyüzü göreceksek madencilerimizle bir göreceğiz; güneşli, güzel günlere erişeceksek madencilerimizle bir başaracağız bunu.

Hiçbir emekçimiz karanlıkta kalmamalı dostlar; yer`in dibine geçmemeli hiçbir canımız.

İstikbal göklerde değil yeraltındadır; yeraltından yükseleceğiz emekçilerimizle bir yeryüzüne doğru ve yeryüzünü aşkın yüzü eyleyeceğiz.

Ateş düşmemeli hiçbir madenci hanesine gayrı, solup gitmemeli hiçbir madenci. Bunun için seslendikçe, bunun için mücadele ettikçe, bunun için direndikçe yaftalanacağız, kınanacağız, şiddet göreceğiz. Sistem böyle aciz, böyle sığ, böyle sinsidir işte.

Efendiler ve patronlar bilmelidir ki, can için, vicdan için, emeğin ve emekçilerin kıymet görmesi için bedeller ödedik, ödüyoruz ve ödeyeceğiz.

Şimdi işimize bakalım dostlar; yeraltından notlar tutmaya başlayalım…

Bu yazı sendika.org sitesinden alınmıştır.

Yoruma kapalı