Akademisyenlere yönelik saldırılar bitmiyor!

Yrd. Doç. Dr. Ali Ekber DOĞAN Susturulmak, Hapse Atılmak İsteniyor!

Yine aynı fütursuz senaryo! Bir siyasi iktidar sahibi daha, bir belediye başkanı daha, bilimsel eleştirilere ve gerçeklere tahammül edemiyor. Bu ülkede artık fikirlerini özgürce beyan etmek isteyen herkes; akademisyenler de dâhil siyasîlerin saldırısına uğruyor…

Mersin Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Ekber DOĞAN, 2-3 Nisan 2014’te Mersin İmece Gazetesi’ne verdiği röportajda, yeni seçilen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ı eleştirdiği için hakaret davası ile karşı karşıya kaldı. Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Dr. DOĞAN’ın röportajdaki eleştirilerinin kendisine hakaret olduğunu iddia ederek suç duyurusunda bulundu. Savcılık da bu başvuruyu yerinde bularak (!) Dr. DOĞAN hakkında 2 yıla kadar hapis ve kamu görevinden men edilme cezası talep ederek dava açtı.

Dr. DOĞAN, kentleşme ve yönetim bilimi alanında uzman ve Mersin’de belediyecilik üzerine yazdığı önemli bir kitabı bulunan değerli bir bilim insanıdır. Söz konusu röportajda Belediye Başkanı Kocamaz’ın 1994-2014 yılları arasında belediye başkanlığı yaptığı Tarsus’taki uygulamalarından yola çıkarak Mersin seçim sonuçlarını değerlendirmiştir. Dr. DOĞAN röportajında, Tarsus’ta sosyal yaşamın muhafazakârlaşmasını ve çok kültürlülüğün zarar gördüğünü öne sürmüş ve Mersin için de benzer eğilimin ortaya çıkabileceğine dair endişelerini dile getirmiştir. 

Biz bunu daha önce Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu olayında da gördük. Orada da Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı, eleştiriye ve gerçeklere tahammül etmeyerek Hamzaoğlu hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Bu ülkede eleştiri kabul etmeyen iktidar sahipleri, akademik bağımsızlık ve özgürlüğün yok edilmesi için ellerinden geleni yapmaktadır. Bu tür davalar açılır ve sonunda da bilim insanları mahkûm edilirse, halk gerçekleri artık öğrenemez olacaktır. Çünkü gerçekleri ortaya koyan araştırmalar yapılamaz hale gelecektir.

Bu dava, sadece Dr. Ali Ekber DOĞAN’ın davası olmayacak! Yine bilim yargılanmaktadır. Bütün gücümüzle Dr. Ali Ekber DOĞAN’ın yanında olacağız ve bilimin, özgür düşüncenin, toplumun bilgilenme hakkının engellenmesine izin vermeyeceğiz.

Düşüncelerini özgürce kamuoyu ile paylaşmak bir akademisyenin hakkı ve görevidir.

Belediye Başkanı’nın açmış olduğu davanın ilk duruşması, Mersin 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 16 Eylül 2014’te görülecektir. Sizleri, Yrd. Doç. Dr. Ali Ekber DOĞAN ile dayanışmaya, bilimi savunmaya çağırıyoruz.

Bilim kazanacak! Doğa, kent ve halk kazanacak!

Ali Ekber Doğan ile birlikte ifade özgürlüğü kazanacak!

ONURUMUZU SAVUNUYORUZ HAREKETİ

Yoruma kapalı