Amerika’da siyahiler isyanda: Ferguson sokakları yanıyor

ABD’nin Missouri eyaletinin St. Louis şehrinde, çoğunlukla siyahilerin yaşadığı bir mahallede, cumartesi gecesi 18 yaşındaki Michael Brown isimli gencin polisin açtığı ateş sonucu hayatını kaybetmesinin ardından, bölgede gerginlik giderek artıyor. Ferguson sokaklarında olayı protesto eden gençlere polis gaz bombaları ile müdahale etti. Olaylar sırasında çok sayıda protestocu genç ve gazeteciler gözaltına alındı.

Ferguson polis müdürü Tom Jackson, olayla ilgili araştırmanın tamamlanmasının zaman alabileceğini belirterek bölgede ırk temelli gerginliğin yeniden su yüzeyine çıktığını kaydetti.

Bu arada bazı insan hakları aktivistlerince sosyal medyada “#IfTheyGunnedMeDown” etiketiyle başlatılan kampanyada, birçok siyahi genç fotoğraflarını paylaştı. Öldürülen siyahi genç Brown’un olay sırasında silahsız olduğu belirtildi. Ölümünün ardından bölgede şiddet olayları çıkmış, polis kalabalığı dağıtmak için göz yaşartıcı gaz ve plastik mermi kullanmıştı.

ABD Başkanı Barack Obama da siyahi gencin ölümünü “yürek burkucu” olarak nitelemişti.

ABD’de 2012 yılında da Florida’da Trayvon Martin isimli siyahi genç, bir güvenlik görevlisi tarafından öldürülmüştü. Olayla ilgili davada George Zimmerman adlı görevlinin cinayetten suçsuz bulunması, ülke çapında büyük infiale yol açmış, ırk ayrımcılığı ve sivil haklara dair tartışmalar yeniden canlanmıştı. (DHA)

Ferguson

Yoruma kapalı