Ataköy sahilinde rant için oyun üstüne oyun

fft81_mf2228452

Ataköy sahilinde yükselen inşaatlara 2012 yılında yapılan planlar yerine, 1997 yılında yapılan planlara göre ruhsat verildiği ortaya çıktı.

Radikal Gazetesi’nden Ömer Erbil’in haberine göre; Ataköy sahilindeki inşaatların yapımına izin veren 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planları için İstanbul 5. İdare Mahkemesi’nde açılan davada mahkeme 2 Mayıs’ta yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Aradan bir aydan fazla bir süre geçmesine rağmen karar Bakırköy Belediyesi tarafından uygulanmadı. Belediyeye bu durumun neden uygulanmadığını sorduğumuzda ise eski Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen döneminde akıl almaz bir oyun yapıldığı ortaya çıktı. 2012 yılında plan değişikliği yapılmış olmasına rağmen 2013 yılında inşaat ruhsatlarının 1997 yılındaki eski plana göre verildiği belirlendi. Bakırköy Belediyesi 2012 yılı planları için alınan mahkeme kararını nasıl uygulayacağını düşünüyor. 
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Mesture Ayfer Kaynar İstanbul 5. İdare Mahkemesi’nde 2012 yılında onanan 1 /5000 ile 1/1000 ölçekli Ataköy Turizm Merkezi Nâzım İmar Plan tadilatlarına dava açtı. Yüksekliği 70 metreyi bulan binaların deniz ve sahil ile olan irtibatını koparacağı, yeşil alanı yok edeceği, yoğunluk artışına neden olacağı, deprem riski yüksek olan bir alanda ve bozuk zemin üzerinde olduğu iddialarıyla planların iptalini ve yürütmeyi durdurma istedi. Mahkemenin tayin ettiği 3 kişilik bilirkişi heyeti planların deprem riski göz önüne alınmadan hazırlandığından, kıyı kullanımının kamuya kapatıldığından ve 70 metre yüksekliğin sakıncalarından söz ederek planların ‘planlama ilke ve teknikleri ile kamu yararına uygun olmadığı’ sonucuna ulaştı. Mahkeme de bilirkişi heyetinin raporuna uyarak aldığı kararda şöyle dedi: “İmar planı notu değişikliği şeklindeki imar plan tadilatlarında, planlama ve şehircilik ilkeleri ile kamu yararına ve hukuka uyarlılık bulunmamaktadır. Hukuka aykırı olduğu anlaşılan dava konusu işlemin uygulanması halinde telafisi güç ve imkânsız zararları ortaya çıkaracağından dava sonuna kadar yürütülmesinin durdurulmasına oybirliği ile karar verildi.’’ 


Prof. Kaynar tarafından gereğinin yapılması için mahkeme kararı 3 Haziran tarihi itibariyle Bakırköy Belediye Başkanlığı’na tebliğ edildi. Şimdi gözler Bakırköy Belediye Başkanlığı’nın kararı uygulayıp uygulamayacağına çevrildi.


Mahkemenin bu kararı uygulaması gereken Bakırköy Belediyesi bir aydır hiçbir işlem yapmadı. İnşaatlar da hızla yükselmeye devam ediyor. Yeni Başkan Bülent Kerimoğlu ile konuyu görüştüm. Başkan henüz yeni göreve geldiği için imar planları ve mahkeme kararları hakkında da çok fazla bilgi sahibi olmadığını açık yüreklilikle söyleyerek durumu öğrenmeye çalıştığını ifade etti. Kerimoğlu ayrıca mahkeme kararının 2012 yılında onanmış plan tadilatları için açıldığını oysa Bakırköy Belediyesi’nin verdiği inşaat ruhsatının 1997 tarihinde onanan imar planı göz önüne alınarak verildiğini söyledi. Dolayısıyla mahkeme kararını bu nedenle uygulamanın mümkün olmadığını hukukçuların ifade ettiğini belirterek, ‘‘Sizinle aynı düşünüyorum. Bu yapılaşma sahili yağmalamaktır. Kamunun sahil ile bağlantısını koparmaktır. STK’lar ile de siyaseten aynı duyguları paylaşıyorum ama bir uygulayıcı olarak hukuka uymak zorundayım” dedi. Ancak Başkan Kerimoğlu’nun atladığı bir gerçek o konuşma sırasında ortaya çıktı. 2013 yılında verilen inşaat ruhsatları 2012 yılında onanmış plan atlanarak 1997 yılındaki plana göre verilemezdi. Daha da doğrusu 2013 yılında inşaat ruhsatı verilirken Prof. Kaynar’ın açtığı dava bilindiğinden, davayı kazanma ihtimaline karşı alenen önlem alınmıştı. 

Eski plana göre ruhsat olmaz

Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhçu, ‘‘2012 onanlı plan varken eski plana göre ruhsat düzenlenemez. İnşaat ruhsatı geçersiz duruma düşmüştür. Üstelik 2012 planlarını da mahkeme yürütmeyi durdurma verdiyse, belediyenin bu inşaatları durdurması gerekir’’ diye konuştu. Mimarlar Odası İstanbul Genel Sekreteri Ali Hacısalihoğlu da bu durum için şu yorumu yaptı: ‘‘Genelde açtığımız davaları kazanacağımızı anladıklarında hemen yeni bir plan tadilatı yapıp ufak değişikliklerle askıya çıkarıyorlardı. Böylelikle siz davayı kazandığınızda inşaata müdahale edemiyordunuz karşınıza bu yeni planı çıkarıyorlardı. Şimdi ise farklı bir durumla karşı karşıyayız. 2012 yılındaki planı atlayarak 1997 yılındaki plana ruhsat verilmiş. Bu ruhsatın kendisi sorunludur. İsterse belediye bu ruhsatı bile bahane ederek inşaatı durdurabilir.’’


İstanbul’da Bakırköy ilçesi Ataköy sahili Zeytinlik Mahallesi’nde tescilli Baruthane Yapılar Topluluğu’nun bulunduğu 412 bin metrekarelik arazi, Emlakbank ve TOKİ arasında imzalanan 14 Aralık 2001 tarihli protokolle TOKİ’ye devredilmişti. ‘Turizm alanı’ ilan edilen arazi parsellere bölünerek otel, AVM, akaryakıt istasyonu, rezidans ve benzeri fonksiyonlar tanımlandı. Bina yüksekliği 70 metre olarak belirlendi. TOKİ araziyi parsellere ayırarak satışa çıkardı. Bir kısmını da gelir paylaşımı yöntemiyle verdi. Ataköy 2. Kısım karşısındaki 174 parsel hasılat paylaşımı esasına göre Karadeniz-Örme ortaklığına verildi, arazilerin bir kısmında inşaatlara başlandı. Tarihi Baruthane binalarının olduğu 160 parsel ise hasılat paylaşımı yöntemiyle Çelebican A.Ş.’ye verildi. ‘Blumar’ isimli projeyle AVM ve otel-rezidans planlandı. 181 parselde Simpaş evlerinin inşaatları yeni başladı. 182 parselde ise Bosphorus Otel’in inşaatı tamamlandı. Mimarlar Odası inşaat ruhsatlarının iptali için 160, 174 ve 182. parseller için dava açmış, İstanbul 9. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Ancak daha sonra 174 ve 182. parseller için yürütmeyi durdurmayı kaldırmıştı.

Yoruma kapalı