Ayetullah Sistani’den Iraklı siyasilere uyarı

Irak’ın en etkili dini otoritesi Ayetullah Sistani, mevcut şartların Irak’ın coğrafi, demografik ve siyasi yapısını değiştirmek için istismar edildiğini açıkladı.

Sistani’nin Kerbela Temsilcisi Ahmed Safi

Sistani’nin Kerbela Temsilcisi Ahmed Safi

YDH-Irak’tan yayın yapan Sumeriye televizyonunun haberine göre Ayetullah Sistani’nin Kerbela Temsilcisi Ahmed Safi, dini merceiyetin Irak meclisinin toplanamaması ve hükümetin kurulamaması sebebiyle siyasi grupları eleştirdiğini ve bu durumu siyasilerin başarısızlığı olarak nitelediğini söyledi.

Bugün Kerbela’da verdiği cuma namazı hutbesinde Ayetullah Sistani’den mesajlar aktaran Şeyh Ahmed Safi, mevcut şartların Irak’ta coğrafi, demografik ve siyasi yapı değişikliği yaratmak için istismar edildiğini belirterek cumhurbaşkanı, başbakan ve meclis başkanının bir an önce seçilmesini ve hükümetin kurulmasını istedi.

Ayetullah Sistani’nin Temsilcisi Ahmed Safi, “Binlerce Türkmen, Şebek, Hıristiyan ve diğer azınlıklara mensup insan, evlerini ve yurtlarını terk etmek zorunda kaldı ve son derece olumsuz şartlarda yaşıyorlar. Irak merkezi hükümetinin şu anki asli görevi bu kesimleri desteklemek ve korumaktır” dedi.

Terörist grupların Musul’da belirli kesimleri göçe zorlamasına da değinen Safi, “teröristlerin Neyneva’da hakim olduğu bölgelerde halkın belirli kesimlerinin göçe zorlanması, bazılarına bölgenin demografik ve coğrafi yapısının değiştirilmesinden yana olanlar için fırsat yaratmıştır” dedi.

Şeyh Ahmed Safi, Kürdistan Bölgesi ile uluslar arası örgütlerden de mülteci durumuna düşürülen Iraklıların kendi yerlerine dönmesini sağlayacak şartların oluşturulmasına yardım etmesini istedi.

Teröre karşı başlatılan seferberliğin örgütlü ve kurumsal bir çerçevede sürdürülmesini isteyen Ayetullah Sistani’nin Temsilcisi Ahmed Safi, insanların yasadışı bir şekilde silahlandırılmaması gerektiğini vurgulayarak siyasi liderlere de gerginliği tırmandıracak açıklamalardan sakınmaları çağrısında bulundu.

 

Kaynak Yakın Doğu Haber

Yoruma kapalı