Dünya nüfusunun üçte biri yoksul

page_aclik-ve-yoksulluk-siniri-hesaplandi_635017727

Birleşmiş Milletler, mali krizler ve doğal afetlerle birlikte yoksulluğun artabileceği uyarısında bulundu. Yoksulluk mevcut durumda, dünya nüfusunun üçte birini, diğer bir ifadeyle 2.2 milyar erkek ve kadını ilgilendiriyor. En zengin 85 kişi, 3,5 milyar en yoksul insanın sahip olduğu kadar zenginliğe sahip.

BM Kalkınma Programı (PNUD) bugün açıkladığı 2014 raporunda, yoksulluk konusunda alarm veriyor.  Raporda, finansal krizler, doğal felaketler ve etkisiz kamu politikalarının yoksulluğu daha da arttırma riski olduğu kaydediliyor.  Raporda, özellikle yiyecek maddelerindeki fiyat artışı ve şiddetli çatışmalar, yoksulluğu arttıran diğer kaynaklar olarak ifade ediliyor.

Rapora gör dünya nüfusunun üçte biri, yani 2,2 milyar kişi bugün yoksulluk yaşıyor. Bunlardan, 1,2 milyarı günde 1,25 dolar veya daha az bir miktarla yaşıyor. Kalkınmakta olan 91 ülkeye dağılmış 1,5 milyar kişi de “sağlık, eğitim ve yaşam düzeyi konusunda yüklü yetersizliklerle bir yoksulluk durumu” yaşıyor. Bununla birlikte 800 milyon kişi ise yoksulluk sınırında bir hayat sürdürüyor.

PNUD, yoksulluğa kriminalite, şiddet, uyuşturucu tüketimi ve intiharın artışının da eşlik ettiği konusunda uyarıyor. Her ne kadar genel anlamda dünyadaki yoksulluk gerilemiş olsa da, PNUD artan eşitsizlikler ve  “yapısal zayıflıklar”a dikkat çekiyor.

PNUD, “Aşırı yoksulluğu ortadan kaldırmak sadece sıfır noktaya gelmek değildir, bu düzeyde kalmak gerekiyor. Özel olarak doğal felaketler, iklim değişiklikleri veya mali şokların tehdit ettiği kadın ve erkekleri korumak gerekiyor” dedi.

Raporda, kalkınma ajandasının merkezine bu zayıflıkların azaltılmasını yerleştirmesinin tek yol olduğu ifade edilirken, “Tüm dünyanın yoksullarına temel sosyal bir koruma sağlamak, dünya gayrı safi milli hasılasının yüzde 2’sinden daha azına tekabül ediyor” diye belirtildi.

Rapora göre sorunların çoğunluğu uygun olmayan reformlar ve az çalışan kurumların sonucu gelişiyor.  Raporun temel hazırlayıcısı olan Khalid Malik, dünyanın en zengin 85 kişisinin 3,5 milyar en yoksul kişisinin sahip olduğu zenginliğin toplamına sahip. (ANF)

Yoruma kapalı