Ermenekli kadınlar bir yandan yakacak kömür topluyor

Ermenek kömür arayan kadınlar

Karaman’ın Ermenek ilçesinde iki işçinin öldüğü 16 işçinin ise halen kayıp olduğu maden ocağındaki arama-kurtarma çalışmaları sırasında büyük miktarda hafriyat çıkarılıyor. Çamur, kömür ve molozdan oluşan hafriyat kamyonlara yüklenerek ocağın yaklaşık 400 metre ilerisindeki boş bir alana dökülüyor. Hafriyat yığını küçük bir dağı andırıyor.

Köylü kadınlar bu hafriyat yığının arasında yakacak kömür arıyor. Maden faciasının yaşandığı Güzelyurt beldesi yakınlarında oturan 50-60 yaşlarındaki kadınlar “Hâlâ 16 evladımız orada ama bizim de yakacağa ihtiyacımız var” dedi. İsimlerini söylemek istemeyen kadınlar seçtikleri kömürleri çuvala doldurduktan sonra evlerinin yolunu tuttu.

Toros Dağları’ndaki Taşeli platosunda yer alan Ermenek yaklaşık 30 bin nüfusa sahip. Madencilik, ekilebilir toprağı az olan bölgedeki halkın küçükbaş hayvancılık ve meyvecilik ile birlikte başlıca geçim kaynağı haline gelmiş durumda. Has Şeker Madencilik Şirketi tarafından işletilen maden ocağında 28 Ekim günü su baskını meydana gelmiş, 18 işçi mahsur kalmıştı. Madencilerden ikisinin cesedine arama çalışmalarının 10’uncu gününde, 6 Kasım Perşembe akşamı ulaşılmıştı. 16 işçiyi arama çalışmaları ise hâlâ sürüyor. (El-Cezire)

Yoruma kapalı