Gezi Parkı’nda açıklama yapmak isteyen CHP’li gençlere polis saldırdı

İstanbul polisi, CHP’lilerin Gezi Parkı’nda yapacağı açıklamaya izin vermedi, polis gençlere hem biber gazı sıktı, hem de sert bir şekilde müdahale etti.
Polis saldırısı

CHP Gençlik Kolları bugün  “Daha iyisini inşa etmek için: #dünyayıişgalet”başlığıyla Gençlik Zirve Çalıştayı düzenliyor.  CHP Gençlik Kolları; Fransa, Belçika, ABD, Tunus, İsrail, Filistin ve İngiltere’den direniş hareketlerinin genç liderleri ile birlikte, Taksim Gezi Parkı eylemlerini anlatmak için Gezi Parkı merdivenlerinde basın açıklaması yapmak istedi. Ancak polis açıklamaya izin vermedi ve bunun üzerine gerginlik yaşandı.

CHP Gençlik Kolları Başkanı İrfan İnanç Yıldız, Gezi Parkı’nda sadece açıklama yapacaklarını belirterek polis engeline tepki gösterdi.  Polis CHP’li gençlere “Açıklamanızı ilçe binanızın önünde yapın. Sizi parka alamayız. Burada açıklama yapamazsınız” dedi.  Polisin bu tutumu üzerine CHP Gençlik Kolları Başkanı İrfan İnanç Yıldız da “Biz açıklamamızı istediğimiz yerde yaparız. Buna yasak koyamazsınız” dedi. polis saldırısı chp

Polis ile CHP’li gençler arasında gerginlik, polisin müdahalesiyle sonuçlandı. Polis CHP’li gençler ile yurtdışından gelen 7 konuğun Gezi Parkı önünde toplanmasına izin vermedi. Saat 11.30’da göstericilerin üzerine biber gazı sıkan polisin gençlere tekme attığı da görüldü. Müdahale sonucu CHP’li gençler Gezi Parkı’nın karşısındaki The Marmara Oteli’nin önüne kadar iteklendi. CHP’li gençler, şu anda The Marmara Otel’in önünde bir arada durmaya çalıştı.

CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan İnanç Yıldız, “Polis çok sert bir şekilde müdahale etti. Yoğun bir şekilde biber gazı sıktılar ve arkadaşlarımıza tekme attılar. Biz de direnme hakkımızı kullandık. Polis iktidardan aldığı talimat üzerine hiçbir demokratik gösteriye izin vermiyor. Gösteri ve toplantı yapma hakkımız keyfi bir şekilde engelleniyor. İş artık öyle bir yere geldi ki polis sabah saatlerinde beni aradı ve telefonda parkın önünde açıklama yapmamamızın daha iyi olacağını söyledi. Açıklamamızı bu şekilde engellemeye çalıştılar. Müdahale sırasında iki arkadaşımızı gözaltına almak istediler, ellerinden kurtardık. Ayaklarımıza ve yüzlerimize gelen darpın haddi hesabı yok. Yurtdışından gelen misafirlerimizle birlikte sadece ve sadece Gezi Parkı’nın merdivenlerinden basın açıklaması yaparak gündemi değerlendirmek istedik. Bu iktidarın korkusudur. Bu onların hala Berkin Elvan’ın ölümü hakkında açıklama yapamamasıdır. Bugün burada başlayan programımızla biz CHP’li geçler olarak Gezi Parkı olaylarını dünyaya anlatmak istedik. Sağolun, bizim anlatmamıza gerek kalmadı. Siz bugün bütün baskıcı ve fasişt tutumunuzla anlatmış durumdasınız” dedi.  Grup daha sonra sloganlar atarak otobüslerle konferansın yapılacağı Beylikdüzü’ne hareket etti.

polis saldırısı 1

 

Yoruma kapalı