IŞİD’i Zımar’da KBY ve Rojava’da YPG geri püskürttü

Musul’dan Suriye sınırına koridor açmak için KBY  kuvvetlerine saldıran IŞİD militanları ile Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) ordusu sınırında büyük bir çatışma yaşandı. IŞİD, Musul’u ele geçirmesinden sonra Telafer üzerinden Kürt halkının yaşadığı Şengal bölgesini de kullanarak Suriye’ye geçiş için güvenli bölge oluşturmak amacıyla saldırıya geçti. Dün sayıları 200’ü aşan ve aralarında Çeçen, Alman, Arap, Rus ve Iraklıların da yer aldığı IŞİD militanları, Zımar bölgesindeki peşmerge karakollarına ve mevzilerine kapsamlı bir saldırıya girişti. Saldırıya KBY güçlerinin karşılık vermesi üzerine çatışmalar geniş alanlara yayıldı.

Suriye’ye uzanan ve KBY denetimindeki bölge, çok sayıda IŞİD militanının yerleşmesi üzerine peşmerge savunmaya geçti. Bölgedeki peşmerge karakolları, mevzileri ve birçok noktaya saldırı yapıldı. Gündüz başlayan ve gece boyunca devam eden saldırıya Duhok ve Şengal bölgesinden takviye KBY kuvvetleri sevk edildi. Çatışmalarda 40 civarında IŞİD militanı öldürüldü. Takviye güçlerin bölgeye ulaşmasından sonra IŞİD grupları, saldırıyı bırakarak Musul bölgesine doğru çekilmeye başladı. Çekilme sırasında bir köye giren IŞİD grupları, köylüleri rehin aldı. Köyün peşmerge güçleri tarafından sarıldığı ve köylüleri serbest bırakmaları yönünde pazarlık yapıldığı öğrenildi.

IŞİD’in Rojava olarak adlandırılan Kuzey Suriye’de YPG güçleri ile çatışmasında gerilemesi ve birçok noktayı kaybetmesinin ardından IŞİD’in Musul üzerinden Suriye’ye destek amaçlı harekata giriştiği kaydedildi. Bu nedenle Musul’dan Suriye sınırına güvenli bir koridor açma amaçlı saldırı yapıldı. Ancak peşmergenin geçit vermemesi nedeniyle saldırı sonuçsuz kaldı. Musul’dan Suriye’ye uzanan bölgede IŞİD’in bir koridor açması halinde Kürt yönetiminin özellikle Sincar bölgesinde kontrolü tamamen kaybedeceği tedirginliği yaşanıyor. (Milliyet)

 

barzani-muslimPG

 

Yoruma kapalı