İsyan Gazze’den Batı Şeria’ya sıçradı

İsrail’in Gazze’ye yönelik operasyonunda dün can kaybı 833’e çıkarken, ateş Filistin’in öteki parçası olan Batı Şeria’ya da sıçradı.

El Fetih’in başını çektiği Filistin Kurtuluş Örgütü’nün Gazzeli örgütlere arka çıkmasının ardından Kudüs’te Mescidi Aksa’ya girmek isteyen Filistinlilerle İsrail güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı. Dün Kalendiya, Nablus ve El Halil’de çatışmalar sürdü. Batı Şeria’da 24 saat içinde 6 Filistinli öldü.

İSRAİL’in Gazze’ye yönelik bombardımanın 17’nci gününde bölünmüş Filistin topraklarının bir diğer parçası Batı Şeria’da halk ayaklandı. Önceki geceden itibaren işgal altındaki Doğu Kudüs, Kalendiya, Nablus ve El Halil başta olmak üzere pekçok yerde, ‘tanka karşı taş’ ile özdeşleyen İntifada yıllarını anımsatan görüntüler yaşandı. İsrail polisinin müdahalesi sonucu 6 kişi öldü, yaklaşık 200 kişi yaralandı. El Fetih’in başını çektiği Filistin Kurtuluş Örgütü’nün (FKÖ) Gazze’deki örgütlerin ateşkes için İsrail’e koştukları şartları destekleyip saldırıları soykırım olarak nitelemesinin ardından Batı Şeria’daki duyarlılığı arttırmıştı.

Gazze’deki ateşin Batı Şeria’ya sıçraması ise önceki gece Kadir Gecesi’nde oldu. Ramazan’a Türkiye’den bir gün sonra başlayan Filistin’de dolayısıyla Kadir Gecesi de bir gün sonraya denk geldi. İsrail’in Mescid-i Aksa’ya 50 yaş altındakileri Müslümanları sokmaması üzerine eski şehrin giriş kapılarında gösteriler başladı. Olaylar kısa sürede Arapların yaşadığı Doğu Kudüs’ün mahalleleri Silvan, Zeytin Dağı, İsaviyye ve Ras el Amut’a sıçradı. Polis gözyaşartıcı gaz, ses bombası ve tazyikli su kullanırken Filistinliler taş ve molotof kokteyli ile karşılık verdi.

Batı Şeria’da ise Gazze’deki saldırıları protesto etmek için Ramallah’tan Doğu Kudüs’e yürüyen onbinlerce insan Kalendiya kontrol noktasında durduruldu. Çatışma çıktı. Nablus’a bağlı Havara’da polisle birlikte hareket eden bir yerleşimci göstericilere ateş açarak 18 yaşında bir Filistinliyi öldürüp üç Filistinliyi de yaraladı. Bir süre sonra bu kez polis göstericilere ateş açarak 22 yaşında bir genci öldürdü. Batı Şeria’daki iki gündür süren olaylarda ölen Filistinlilerin sayısı altıyı buldu. Şeria’da bu çapta isyan 1987-1993 arasındaki Birinci İntifada ile 2000-2005 arasındaki İkinci İntifada yaşanmıştı.

7 Temmuz’dan bu yana İsrail’in saldırısının sürdüğü Gazze’de can kaybı 833’e çıktı. İsrail’de can kaybı ise 36. Kayıp İsrailli asker Aron Şaul’un da ölmüş olabileceği açıklandı. (Fehim Taştekin / Hürriyet)

çocuk-filistin

Yoruma kapalı