Kadın doktor trans kadını tedavi etmedi: Durumunuzu tasvip etmiyorum

31 Mart günü Sabah 11.30 dolaylarında Beyoğlu İlçesi Prof.Dr. Reşat Belger Göz eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Ünitesi’nin yönlendirmesi ile Kadın Doğum Servisine muayene olmak için giden bir Trans kadın, cinsel kimliğinden dolayı ayrımcılığa uğradı ve sağlık hakkına erişimi doktor tarafından engellendi.

Bir buçuk ay önce özel bir hastanede cinsiyet geçiş ameliyatı olan H.Ç, ilaçlarını yazdırmak için hastanenin Genel Cerrahi Servisine gittiğini; Genel Cerrahi Uzmanı’nın tavsiyesi üzerine diğer ilaçlarını yazdırmak için Kadın Doğum Servisi’ne de başvurduğunu ifade etti.
Görüştüğü Kadın Doğum Uzmanı’na özel bir hastanede cinsiyet geçiş ameliyatı olduğunu, sigortalı olduğu için devlet hastanesinde muayene olup ilaçlarını yazdırmak istediğini belirten H.Ç; cinsiyet geçiş ameliyatı olurken faydalanamadığı sağlık sigortasından, hiç olmazsa ilaçlar için faydalanmak istediğini söyledi. H.Ç. bunun üzerine yaşadıklarını özetle şöyle anlattı:

“Genel Cerrahi Uzmanı ilaçların bazılarını Kadın Doğum Uzmanı’nın yazabileceğini, bu nedenle kadın doğum servisine kayıt yaptırmam gerektiğini söyledi. Ben de Hastanenin Kadın Doğum Uzmanı F.H’ye muayene olmak için kayıt oldum ve odasına gittim.  Bir buçuk ay önce cinsiyet geçiş ameliyatı olduğumu ve 6 aylık ilaç tedavim için gerekli ilaçları yazdırmak istediğimi söyledim. Kendisine SSK’lı olduğumu belirtip bundan faydalanmak istediğimi ilettim.  Aramızda geçen konuşma aynen şöyle gelişti:

Dr. F. H: Benim uzmanlık alanımda değil, ben sizi muayene etmem.
H.Ç: Neden ama siz kadın doğum uzmanısınız..
Dr. F.H: Muayene etmeden ilaç yazamam.
H.Ç: Muayene edin o zaman. Bakın benim yaralarım var, ona göre ilaç yazın.
Dr. F. H: Siz erkeksiniz, ben sizin durumunuzu tasvip etmiyorum, sizi muayene etmem.
H.Ç: Ama ben mahkeme kararıyla ameliyat oldum. Ben bir trans kadınım ve sizin buna hakkınız yok! İnsanların dinine, cinsel kimliğine, ırkına göre muayene edemezsiniz! Siz bir doktorsunuz ve ben de herkes gibi size gelen bir hastayım. Bana ayrımcılık yapmaya hakkınız yok. Sizi şikayet edeceğim.
Dr. F.H: Naaparsan yap! Git istediğin yere şikâyet et.
H.Ç: Bunu yanınıza bırakmıycam.. Bunun hesabını vereceksiniz. İsminiz neydi sizin?
Dr. F.H: Adım F.H, yaz git istediğin yere şikâyet et.

Konuyla ilgili yasal işlem başlatabilmek için en az bir tanığa ihtiyacı olan H.Ç, aynı gün öğleden sonra arkadaşıyla tekrar hastaneye gidip muayene olmak istediğini ve yine aynı tepkiyle karşılaştığını söyledi. H.Ç, bunun üzerine olayı SPoD Avukat Ağı’na danışarak bir tutanak tutturduğunu ve dava açacaklarını belirtti.
Davayı SPoD Avukat Ağı takip edecek. (MedyaFaresi – Radikal)

gökkuşağı bayrağı

 

Yoruma kapalı