Kadir Topbaş: Londra metrosunu da su basıyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı çıkışında İstanbul’daki yağışlara ilişkin soruları yanıtladı. Son dönemde yaşanan Özel Halk Otobüsleri kazalarına değinen Topbaş, ” Geçenlerde Halk otobüslerinde çeşitli problemler yaşadık. Hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara şifalar diliyorum. Toplu taşıma araçları başta olmak üzere, her alanda bir rehabilite gerekiyor. Yeniden gözden geçirmek, masaya yatırmak, her alanda eksikleri gidermek gerekiyor ” diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Üsküdar’daki ve İstiklal Caddesi’ndeki yağış sonrası görüntülere ilişkin, “Aynı şekilde başka ülkelerde de var böyle fotoğraflar. Biliyorsunuz geçmiş yıllarda Londra Metrosu’nu su bastı. Avrupa’da da her yerde bu tarz ciddi şeyler oluyor. Hatta Amerika’da bir yerleşim tamamen sular altında kaldı. Bunlar dünya coğrafyasında afet boyutunda ortaya çıkan olaylar. Bir yağışla 15 dakikada 25 litre, yani kovaları boşaltıyorsunuz gibi bir yağış var” dedi.

İstiklal Caddesinin altında yüz yıl önce yapılan bir kanal olduğunu söyleyen Topbaş sözlerini şöyle sürdürdü: Mazgallara, su kanallarına hiç dokunmamamıza rağmen yıllardan beri, çocukluğu Beyoğlu’nda geçmiş biri olarak böyle bir olayı görmediğimiz bir yerde, fiziksel hiçbir müdahale etmediğimiz yerde, bu su birikintisini nasıl görüyoruz ?Alttaki kanalı rehabilite etmemize rağmen bunu görüyorsak, Londra’da Metroyu su basıyorsa ve dünyanın birçok yerinde bu tufanları şehirlerde görüyorsak, dünya bir takım sinyaller veriyor demektir.¨ dedi. (DHA)

istiklal

Yoruma kapalı