Kobane’de son durum: direniş 19. gününde

Kobanê’’nin güney, batı ve doğu cephelerinde saldıran IŞİD çeteleri ile saldırılara direnişle karşılık vermeyi sürdüren YPG ve Kobanê halkı arasındaki çatışmalar sabah saatlerinde yeniden şiddetlendi. YPG ve Kobanê halkının 19. gününe giren Kobanê’ye yönelik DAİŞ çetelerinin saldırılarına karşı direnişi devam ediyor. Sabah erken saatlerde saldırılarını sürdüren çeteler ile YPG ve Kobanê halkı arasındaki çatışmalar 3 cephede yeniden şiddetlendi. Çatışmaların doğu, batı ve güney cephelerinde aynı anda şiddetlenirken, YPG ve Kobanê halkı büyük bir direnişle çetelere karşılık veriyor.

Çeteler uzak mesafeden havan ve kaytuşalarla şehir içine ateş açmaya devam ediyor. Kobanê’nin doğusundaki Meştenûr tepesinde DAİŞ çeteleri ile YPG güçleri arasında şiddetli çatışmalar meydana geldi. Çeteler yaşanan çatışmada ağır kayıplar vermesi üzerine bu kez tepeyi ağır silahlarla bombalamaya başladı. YPG güçleri çetelerin bombardımanına direnişle karşılık veriyor. Bölgedeki çatışma şiddetli bir şekilde devam ediyor.

Dün öğlen saatlerinde çatışmalar Kobanê’nin güneyindeki düğün salonu ve çevresinde yoğunlaşmıştı. YPG tank ve diğer ağır silahlarla ilerlemeye çalışan çetelere büyük bir direnişle karşılık vererek ilerleyişlerini durdurmuştu. Buradaki çatışmada çok sayıda çete öldürüldü. (ANF)

Kobane harita

 

Yoruma kapalı