Kürkçü: Devlet halka karşı katliama girişiyor

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, Lice’de askerlerin halkın üzerine hedef gözeterek ateş açtığını ifade etti.

Lice’de karakol-kalekolları protestosunda saldırıyı değerlendiren HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, “Barış pamuk ipliğine bağlıdır. Sürecin tamamını yıkacak katliam olabilir. Aman dikkat diye uyarılarda bulunduk. Şu anda süreç kalekollar etrafına kitlenmiş durumda. Kalekollar barış sürecine değil, hükümetin güvenlik sürecine ağırlığını koyduğunu gösteriyor. Halkta bunu böyle anladığı için protestolar devam ediyor. Devlet ise halka karşı katliama girişiyor” dedi.

Hedef alınarak ateş edilmiş

Kürkçü, Lice’de hedef gözetilerek ateş edildiği ve yaşamını yitiren yurttaşların ölümcül bölgelerden yaralar aldığını hatta birisinin arkadan vurulduğunu hatırlatarak şunları kaydetti: “Bütün bunlar ayrım gözetmeksizin hedef gözeterek halka saldırıldığına dair açık kanıtlardır. Halkta öfke ve tepki var. Bu kalekol yapımı meselesinin etrafında süren bir fiili tartışma var. Hükümetten beklenen eğer süreci selamete ulaştırmaktan yana ise güvenlik elemanlarına değil, halka kulak vererek kalekol yapımlarına son vermelidir.”

Kürkçü, tüm milletvekillerinin gündeminin de Lice olduğunu söyleyerek, “Hükümeti bu yönden geri döndürmek için ne mümkünse yapacağız. 1 karakol bir insan etmez. Bin kalekolda hiçbir anlam ifade etmez. Halkı arkadan vurmayı hedefleyen bu stratejiye biran evvel son verilmelidir. Umarız daha büyük gerginlikleri ateşlemez. Burada Kürt halkına yeniden başsağlığı diliyoruz” dedi.

Yoruma kapalı