Maden faciasında dördüncü gün: 18 işçiye hala ulaşılamadı

 

Karaman’ın Ermenek İlçesi’ne bağlı Pamuklu Köyü yakınlarındaki Has Şekerler Madencilik Limited Şirketi’ne ait kömür ocağında salı günü meydana gelen su baskınıyla yerin 350 metre altında mahsur kalan 18 işçiyi kurtarma çalışmalarının dördüncü gününde henüz sonuç alınamadı.

ermenek-maden-faciası1-600x320

Madendeki yaklaşık 11.000 tonluk su ile sudan kaynaklanan çamurun tahliyesi devam ederken umutlar da giderek tükeniyor. Cuma olması nedeniyle de alana çadır mescidin kurulması için çalışma başlatıldı.

Ermenek İlçesi’nin kömür ocaklarının yoğun olduğu Güneyyurt Beldesi ile Pamuklu Köyü arasında bulunan Has Şekerler Madencilik Limited Şirketi’ne ait linyit kömür ocağındaki facia salı günü saat 12.15′te meydana geldi. Sabah vardiyasındaki işçiler ocak içinde öğle yemeği molasındayken, yeraltı su düzeyinin altında bulunan 350 metrelik galeriye bir anda su dolmaya başladı. Sanki baraj kapağı açılmış gibi galeri duvarını patlatan tonlarca su ocağı kapladı ve bu bölümde çalışan işçilerden 16′sı kendi çabalarıyla kurtulmayı başarırken, 18′i su ile dolan bölümü geçemedi.

606 KİŞİLİK EKİPLE MÜCADELE
Facianın ilk dakikalarından itibaren bölgeye arama kurtarma ekipleri gönderilmeye devam ediyor. AFAD başta olmak üzere çeşitli kuruluşların katılımıyla sürdürülen çalışmalarda devletin tüm imkanları seferber edildi. Ocakta 606 kişilik ekip, Türkiye’nin çeşitli yerlerinden getirilen ekipmanla, madencilere bir an önce ulaşmaya çalışıyor. Aramalara deneyimli dalgıçlar da katılırken 2 uçak, 3 helikopter, 25 ambulans bekletiliyor.

Motopomplar ocaktan aralıksız su çekerken, alanda 3 seyyar aydınlatma cihazı, 10 büyük çadır, seyyar mutfak, mobil yatakhaneler, 700 battaniye, kumanya ve içecek sevk edildi, 7 mobil baz istasyonu kuruldu, kumanya ve içecek sağlandı. Çalışmalar AFAD Mobil Koordinasyon Merkezi’nden yönetiliyor.

Geceki çalışmalarda İstanbul’dan getirilen ‘ahtapot’ ile motopomplarla ocaktaki suyun tahliye işlemlerine devam edildi. Sudan dolayı oluşan balçık ve çamurlar da vagonlarla dışarı çıkartılıyor. Maden ocağı girişindeki bölümde de tomruklar çeşitli ebatlarda kesilip tahkimata destek amaçlı kullanmak amacıyla ocağın içine taşındı.

Kızılay, işçi yakınlarının beklemesi için kurduğu iki çadırın yetersiz kalması nedeniyle üçüncü çadırı kurdu. Ayrıca bugün cuma olması nedeniyle de çadır mescidin kurulması için çalışma başlattı.

Gece havanın serin olması nedeniyle evlerine giden işçi yakınları da sabah erken saatlerinde maden ocağına akın etmeye başladı. Aralıksız devam eden çalışmalar sabah saatlerinde daha da hızlandırıldı.

MADEN İŞÇİSİNİN AĞABEYİ: YEMEĞİ AYAKTA YİYORLARDI
Maden ocağında mahsur kalan işçilerden 23 yaşındaki Ömer Cansu’nun ağabeyi Abdurrahman Cansu, kardeşinin çok zor şartlarda madende çalıştığını ve yemeği dahi ayakta yediklerini öne sürdü. Cansu, “Kardeşim çalıştığı maden ocağının şartlarından sürekli şikayet ediyordu. Yemek yiyemediklerini, hep ayakta yediklerini söylüyordu. Nefes bile aldırmadıklarını, mola vermeden çalıştırdıklarını söylüyordu” dedi.

madenKardeşinin o gün gece vardiyasında çalışması gerektiğini öne süren Cansu, “Olay günü aslında gece vardiyasındaydı. Ama gündüz vardiyasına gitti. Niye gidiyorsun dediğimde de ‘Ağabey ocaktan çağırdılar. O yüzden gidiyorum’ demişti” diye konuştu.

 

YEVMİYESİ 32 LİRAYA GELİYORDU
Kardeşi Ömer Cansu’nun askerden öncede farklı maden ocaklarını çalıştığını ve mahsur kaldığı madende de yaklaşık 1.5 yıl çalıştığını belirten Cansu, “Kardeşim aslında işinden memnun değildi ama gitmek, çalışmak zorundaydı. Kardeşimin günlük yevmiyesi 32 liraya denk geliyordu. Hastalandığında bir kaç gün işe gidemediğinde yevmiyesini kesiyorlardı” diye konuştu.

KARDEŞİNDEN GELECEK MUTLU HABERİ BEKLİYOR
2′si erkek 7 kardeş olduklarını belirten Cansu, 7 yıl önce balkondan düşmesi sonucu iki ayağından da sakat kaldığını, koltuk değnekleriyle güçlükle yürüdüğü için maden ocağına gidemediğini ve kardeşinden gelecek mutlu haberi televizyondan takip ettiğini söyledi. (DHA)

Yoruma kapalı