Nurtepe gerginliğinde taraflar geri çekiliyor

Halk Cephesi ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) taraftarları arasında 29 Temmuz günü Nurtepe’de başlayan gerginlik ve çatışmalar, İstanbul’un Gazi Mahallesi, Okmeydanı ve Sarıgazi semtlerine yayıldıktan sonra HDP ve Halk Cephesi temsilcilerinin görüşmeleri sonucunda tarafların geri çekilmesiyle sona erdi.

HDP İstanbul İl Örgütü, Nurtepe’de Halk Cephesi üyelerinin Selahattin Demirtaş’ın seçim standına saldırısıyla başlayan çatışmalara ilişkin olarak, “Taraflar arasında yapılan görüşmelerde çatışmalı ortamın ve gerginliğin ortadan kaldırılması konusunda görüş birliği sağlanmıştır” açıklamasında bulundu.

Aynı sıralarda Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) de “Birimlerimiz mahallelerden çekilip ırkçıların oyununa gelmeyecektir” şeklinde bir açıklama yaptı.

Bu açıklamalar yapılana kadar Nurtepe, Gazi Mahallesi, Sarıgazi ve Okmeydanı’nda taraflar barikatlar kurarak karşılıklı konumlanmıştı ve geniş çaplı bir çatışmanın patlaması an meselesi halini almıştı. Açıklamaların ardından tarafların geri çekilmeye başladığı bilgisi alınıyor.

HDP İstanbul İl Örgütü’nün açıklaması şöyle:

“İstanbul Nurtepe’de Salı gecesi yaşanan ve bugün diğer mahallelere de taşınan gerginlikler demokrasi ve halk güçleri açısından kabul edilebilir değildir.

Türkiye’nin demokratikleşmesi mücadelesinde ‘herkes için demokrasi’ talebimiz, aynı zamanda herkesin özgürce siyaset yapması hedefidir. Demokrasi güçleri hiçbir mekanda ve alanda siyaset yasaklarının olmadığı bir Türkiye özlemine sahiptir.

Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinin son aşamasında, herhangi bir provokatif ortamın oluşmasına yol açmamak için, halkımızı, demokrasi ve barış güçlerini sağduyuya davet ediyoruz.

Taraflar arasında yapılan görüşmelerde çatışmalı ortamın ve gerginliğin ortadan kaldırılması konusunda görüş birliği sağlanmıştır.

HDP, barış ve kardeşlik, demokrasi ve özgürlük mücadelesini sürdürecektir. Bugün siyasi çalışmalar sırasında halk güçleri arasında yaşanacak her tür gerginlik egemenlere yarayacaktır. Demokrasi ve özgürlük mücadelesini sürdürenler arasında bir düşmanlık yaratma doğrultusundaki girişimler bu nedenle de kabul edilebilir değildir.

Bu nedenle, Türkiye’nin her yerinde siyasi çalışmalarımızı sürdürürken, her grup ve bireyin itidalli davranmasını önemsediğimizi ve buna özen göstereceğimizi belirtiyoruz.”

YDG-H’nin İstanbul Basın İrtibat Birimi tarafından yapılan açıklama ise şöyle:

“Birimlerimiz yaşanan bu olayların, cumhurbaşkanlığı seçimlerine gölge düşürmek için yapılan bir oyun olduğunun farkındadır.

Önderliğimizin de dediği gibi ‘Size bir vurana siz bin vurun’. Birimlerimiz mahallelerden çekilip bu ırkçıların oyunlarına gelmeyecektir.

Bu tür olayların tekrar yaşanması halinde ne sonuçlar vereceği az çok anlaşılmıştır.”

Yoruma kapalı