Sivas davası zaman aşımından düştü

Ankara 11. Ağır Ceza, Sivas’ta 2 Temmuz 1993’te Madımak Otelinin yakılması ve 37 kişinin katledilmesine ilişkin, ana davadan dosyaları ayrılan 7 sanık hakkındaki davada, sanıklar Cafer Erçakmak ve Yılmaz Bağ’ın ölmeleri, Şevket Erdoğan, Köksal Koçak, İhsan Çakmak, Hakan Karaca ve Necmi Karaömeroğlu yönünden ise zaman aşımı nedeniyle kamu davasının düşürülmesine karar vermişti. Sivas Katliamı’na ilişkin 21 yıldır görülen davada 7 sanık hakkında verilen zamanaşımı kararı Yargıtay’ın gündemine geldi. Yargıtay 9. Ceza Dairesi, davanın zamanaşımından düşmesine yönelik kararı onadı.

Kararın gerekçesinde, “Sanıklar Şevket Erdoğan, Köksal Koçak, İhsan Çakmak, Hakan Karaca ve Necmi Karaömeroğlu’nun eylemlerini sübutu halinde haklarında 765 sayılı TCK’nın 146/3. maddesinin uygulanması gerekeceği yönündeki kabul ve vasıflandırmada ve buna bağlı olarak da zamanaşımının gerçekleştiği yönündeki kabul de bir isabetsizlik görülmemiştir” denildi.

Daire, sanıklar Cafer Erçakmak ile Yılmaz Bağ’ın ölümü nedeniyle diğer sanıklar hakkında olağanüstü zamanaşımı süresinin dolduğu gerekçesiyle davaların düşürülmesine dair verilen yerel mahkemenin kararını usul ve kanuna uygun görülerek onanmasına hükmetti. Mağdurların vekillerinin temyiz itirazları ise reddedildi. Davanın yargılaması esnasında da birçok skandal uygulamaya imza atıldı. Sanıklardan Erçakmak’ın aranırken 27 Temmuz 1999’da Sivas Altınyayla Belediyesi’nde evlendiği, 22 Mayıs 1997’de askere gittiği, çocuğunu nüfusa kaydettirdiği, Emniyet’e başvurarak ehliyet aldığı tespit edilmişti.  Sanıklardan Yılmaz Bağ’ın ise aranırken Sivas Kangal ilçesinde düğün yaptığı belirlenmişti. Sivas katliamı

Yoruma kapalı