ABD Suriye’de IŞİD’i vurdu

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, ABD ve müttefiklerinin Suriye’deki Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) hedeflerine yönelik hava saldırısına başladığını iddia etti. Pentagon Sözcüsü John Kirby başlatılan operasyonda savaş uçakları ve Tomahawk füzelerinin kullanıldığını açıkladı. Sözcü “Operasyon devam ettiği için daha fazla detay veremeyeceklerini” belirtti. Operasyona destek veren Arap ülkelerinin Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün, Katar ve Bahreyn olduğunu duyurdu. İngiliz uçaklarının operasyonda yer almadığı belirtildi.

Amerikan ordusu, Ağustos’tan bu yana Irak’a 190 hava saldırısı düzenlediğini belirtti.

Son saldırılarla, IŞİD’e karşı yürütülen operasyon Suriye’yi de içine alacak şekilde genişletilmiş oldu.

Nereler vuruldu?

Pentagon detay vermiyor ancak sosyal medyada yer alan bilgiler, Suriye’nin doğusundaki, IŞİD’in kalesi olarak bilinen Rakka’nın vurulduğunu işaret ediyor.

Reuters da ülkede 20 hedefin vurulduğunu yazdı.

Suriye Devlet Televizyonu, ABD’nin operasyon başlamadan, Suriye’nin Birleşmiş Milletler Daimi temsilcisine bilgi verdiğini duyurdu.

BBC’nin Washington’da bulunan muhabiri Barbara Plett Usher, Suriye’de, Esad yönetiminin çağrısı olmadan yapılan bu hava saldırısının, Irak’takinden farklı olduğuna dikkat çekiyor. Irak hükümeti IŞİD’e karşı ABD’den yardım istemiş, ardından bu ülkedeki IŞİD hedeflerine hava operasyonu başlatılmıştı.

Usher, bu durumun, ABD’yi, bir Arap ülkesini, rızası olmadan bombalayan ülke konumuna soktuğunu söylüyor.

Kaynak: BBC Türkçe

Yoruma kapalı