Alevi kadınlar, Alevi erkekleri dara kaldırmalı

kolajAlevilik araştırmaları içinde Alevi kadınların durumuna ilişkin özgünlüğü ile bir ilki temsil eden Gülfer Akkaya’nın üçüncü kitabı “Sır içinde sır olanlar: Alevi kadınlar” adlı kitabın kokteyli Tütün Deposunda gerçekleştirildi.

Kitap tanıtım kokteylinde Gülfer Akkaya’nın yanı sıra kitapta röportajları yer alan kadınlar da vardı.

Kokteylde açılış konuşması yapan Akkaya, iki yıl boyunca Alevilik üzerine yazılan metinleri feminist bir bakış açısıyla taradığını ve farklı Alevilikler içerisinden kadınlarla birebir görüşerek hem Aleviliği hem de Alevilik içerisinde kadınların durumunu incelediğini belirtti. Türkiye’deki siyasi iktidarın genel olarak Alevilik içerisindeki farklı tarihsel birikimleri ve etkileri kullanarak uyguladığı böl-parçala-yönet politikasına değinerek Alevilikte “Yol bir, sürek bin bir” diye formüle edilen bu zenginliğin Aleviliğin vazgeçilmez unsurlarından olduğunu vurguladı. Bu zenginliği, görüştüğü kadınların Arap, Türk, Kürt gibi etnik kökenlerden gelmesine dikkat ederek kitaba aktarmaya çalıştığını vurgulayan Akkaya, kadınların kendileri için yürütecekleri mücadelenin Alevilik içerisindeki bütünlüğün daha eşitlikçi ve olumlu bir düzlemde inşasına katkı sağlayacağına inandığını da belirtti.

Kitabın çıkış noktasının Alevilik içerisinde kadınların durumunu irdelemek olduğunu belirten Akkaya, inancının üretiminde, bugünlere dek taşınmasında Alevi kadınlarının özel önemi olmasına rağmen ne yazık ki Alevi toplumun erkek egemen anlayışıyla kadınları her geçen gün daha görünmez kıldığını vurguladı. Alevi kadınlarını kendi siyasi çıkarları nedeniyle hayatın içinde geriye iten, onları ikincilleştiren Alevi erkeklerinin Alevi inancına karşı davrandığını aktaran Akkaya “Bu nedenle Alevi kadınlar, Alevi erkekleri dara kaldırmalı” diyerek sözlerini tamamladı.

“Sır içinde sır olanlar: Alevi kadınlar” adlı kitapta Arap Alevi kadınların durumunu anlatan Hülya Nehir, yüz yıllarca Arap Alevi toplumun nasıl ötekileştirildiğinden bahsetti. Devletin kendilerine yönelik özel olarak uyguladığı politikaları olduğunu belirten Nehir, bu politikaların genel olarak Arap Alevi toplumunu, özel olarak Arap Alevi kadınlarının hayatlarına olumsuz etkilerinden söz etti. Arap Alevilerine ilişkin halen ayrımcı politikaların yürütüldüğünü söyleyen Nehir bu ayrımcılığa karşı kadınların daha çok mücadele etmesi gerektiğini vurguladı. Sözlerini bu ayrımcılık en çok kadınları etkilemekte diye toparlayan Nehir de kadınların ortak mücadelesine vurgu yaptı.

Kitapta Bektaşi Aleviler başlığı altında görüşülen Canan Çolak ise, Alevi kadınlarının bir arada, ortak mücadele etmesi gerektiğini, Alevi kadınlarının siyasal arenada daha görünür olmaları gerektiğini söyledi.

Kitapta Kürt Aleviliği başlığında görüşülen Edibe Şahin ise, şimdiye dek Alevi toplumunun Alevi kadınlarını yok saydığını belirterek, bu çalışmanın çok önemli olduğunu vurguladı. “Sır içinde sır olanlar: Alevi kadınlar” kitap kapağını göstererek “Bu kapaktaki kapı Alevilik ve o kapıyı açacak olan anahtar Alevi kadınlarının elinde. Alevi kadınlar bu kapıyı aralayıp hakikatin sırrına erecekler” dedi.

Etkinlik, kitapta yer alıp kokteyle katılamayan yurt dışı ve şehir dışında yaşan kadınların mesajlarının okunmasının ardından Gülfer Akkaya’nın kitap imzalamasıyla devam etti.

Siyasi Haber

DSC_0073

Canan Çolak

DSC_0088

Edibe Şahin

DSC_0079

Hülya Nehir

DSC_0090kokteylgulfer_akkayaDSC_0109hulya_nehir

 

Yoruma kapalı