Avustralya’da ırkçı islamofobi

Avustralya’da Müslüman kadınların taktığı peçeyi protesto eden üç adamdan biri ABD’li ırkçı hareket Ku Klux Klan* kıyafeti giyerek parlamento binasına girmek istedi.

ku_klux_klan_australia

Diğer iki protestocudan biri çarşaf giyip ve peçe takarken, diğeri ise motorsiklet kaskı taktı. Meclis binasına girmek isteyen göstericiler parlamentonun güvenlik görevlilieri tarafından durduruldu ve içeriye o kıyafetlerle giremeyecekleri söylendi.

Yerel medyaya konuşan ırkçı protestoculardan biri  “Görünen o ki eğer Müslüman bir kadınsanız yüzünüzü örterek meclise girebiliyorsunuz ancak başka bir grup aynı ayrıcalığa sahip değil” dedi. Redegalli “Bir erkekler olarak meclis binasında yüzümüzü örtemiyoruz” diye konuştu.

Üç adamın ülkede peçenin yasaklanması çağrısı yaptığı belirtiliyor.

Protesto gösterilerini “Yüzü olmayan” olarak isimlendiren göstericiler kamusal alanda yüzü örten tesettüre karşı çıkıyor ve İslamiyet’in “siyasi ideolojisinin” Avustralya inançlarına ters düştüğünü savunuyor.

Avustralya’da meclis kıyafet kurallarına göre peçe takan bir kadın güvenlik noktasında bir kez yüzünü göstererek içeri tesettürlü olarak girebiliyor.

Ayın başında yüzü örtülü olarak meclise gelen kadınların ayrı bir bölümde oturması önerisi yapılan mecliste, bu öneri reddedilmişti.

 

*19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında ABD’de ortaya çıkan Ku Klux Klan isimli ırkçı hareket, siyahlara karşı şiddet dolu eylemlerde bulunmuştu.

Yoruma kapalı