Beyoğlu’nun en eski dükkanına boşaltın tebligatı

7

 

10 yılı dolduran kiracıyı gerekçe göstermeden tahliye etmenin önünü açan yeni yasanın ilk kurbanlarından biri, Beyoğlu’nun tarihi mağazası ‘Kelebek Korse’ oldu.

İstiklal Caddesinde 1955’teki 6-7 Eylül olaylarına tanıklık eden, Beyoğlu’nun en eski dükkanlarından biri Kelebek Korse. Vitrini 1936’dan beri hiç değişmedi.

 Santa Maria Kilisesi Vakfı, İstiklal Caddesi’nin sembol dükkanlarından Kelebek Korse’ye tahliye tebligatı gönderdi ve yılbaşına kadar dükkanın boşaltılmasını istedi. Vakıf, gerekçe olarak da yeni çıkan yasayı gösterdi. Yeni yasa, ev ya da işyerinde 10 yılı dolduran kiracıların gerekçe göstermeden çıkarılabilmesine imkân sağlıyor.

‘YATALAK BABAM HÜNGÜR HÜNGÜR AĞLADI’

Dededen kalma dükkanı babasından devralarak işleten 53 yaşındaki İlya Avramoğlu, dükkanın hiç değişmeyen vitrin camlarına protesto dövizleri astı. “10 yılda kiracı tahliye, esnafın idam yasasıdır. 90 yaşındaki babamı sokağa atıyor”  dövizleriyle yoldan geçenlerin dikkatini çeken Avramoğlu, olayı anlattığında yatalak babasının hüngür hüngür ağladığını belirtti.

VİTRİNİ 78 YILDIR DEĞİŞMEDİ…
“1936 yılından beri vitrini, dükkan iç dekorunu korumaktayız” diyen Avramoğlu, “Beyoğlu, Türkiye’dir. Beyoğlu’nda bir örneği daha yok. Beyoğlu’nun tarihidir. Çok insan dükkanıma geliyor. ‘Dokuyu koruduğunuz için sizi tebrik ediyoruz’ diyen var. Anı tazeleyen insanlar var bu dükkanda” dedi.

SAFİYE AYLA’NIN DEĞİŞMEZ MEKANI
Safiye Ayla’nın müşterileri olduğunu söyleyen Avramoğlu, “Belinde rahatsızlığı olan bir hanımdı. Bel rahatsızlığına iyi gelen bir korse modelini verirdik kendisine. Uzun yıllar hizmet verdik kendisine. Bazı TV dizilerine de hizmet veriyoruz” diye konuştu.

MÜŞTERİLERDEN TEPKİ
Adını vermek istemeyen ve Kelebek Korse’nin 40 yılllık müşterisi olduğunu belirten bir kadın da, “Burada dürüstlük var, efendilik var. Üzülüyorum ama. Neden yani? Olmaması gereken bir olay. Neden?” şeklinde konuştu.

VATANDAŞTAN DESTEK
Aynı vakfın kiracısı olup kendi dükkanlarında da benzer bir tehlikeyle karşı karşıya olan çevre esnafı da İlya Avramoğlu’na destek verdi. Sanat galerisi sahibi Nurhan Acun, “80 yaşına gelmişim. Emeğim var. Mal sahibi bizi çıkaracak, fahiş fiyatla kiraya verecek” derken, kendisine destek veren bir vatandaş da, “İnsanların buraya rağbet göstermesinin sebebi, bu dükkanlar… Fast foodlar, büfeler değil” şeklinde konuştu.

6-7 EYLÜL’ÜN İZLERİNİ TAŞIYOR
Kelebek Korse’yi babasından devralan İlya Avramoğlu, dükkanın 6-7 Eylül olaylarında saldırıya uğradığını belirterek, dükkanın arka bölümünde yer alan ve çok az kişinin bildiği 6-7 Eylül’ün izlerini DHA kamerasına gösterdi. Avramoğlu, “Bu, 6-7 Eylül günü balyozla yapıldı. Hâlâ da duruyor. Herhalde İstiklal Caddesi’nde 6-7 Eylül’den kalma bundan başka bir iz yoktur” dedi.

(Özgür ALTUNCU – Yaşar KAÇMAZ / DHA)

 

Yoruma kapalı