Britanya’daki ücret eylemlerine onbinlerce emekçi katıldı

Daha önce,  hükümet ile görüşmelerin olumsuz sonuçlanmasının ardından greve gideceğini duyuran 6 sendikanın çağrısına on binlerce emekçi karşılık verdi.

ondon_protest_624x351_pa
Britanya’da sendikaların ‘ücretlerin düşüklüğü’ ve bunun yanında kamu kesintilerini protesto etmek için gerçekleştirdiği gösterilere on binlerce emekçi katıldı.

Gösteriler İngiltere’nin Londra, Kuzey İrlanda’nın Belfast ve İskoçya’nın Glasgow kentlerinde düzenlendi.

Gösterilere katılanların önemli bir bölümünü, hükümetin enflasyonun altındaki yüzde 1’lik zam önerisini reddeden kamu emekçileri oluşturdu.

Hükümet, ücret artışının sınırlanmasının iş ve hizmetleri muhafaza ettiğini söylüyor.

Maliye Bakanlığı yetkilileri; hükümetin, gelir vergisini kesmek, yakıt borçlarını dondurmak ve belediye vergisini dondurmak için yerel yetkililere yardım etmek suretiyle çalışanlara yardımcı olduğunu söylüyor.

Sendika konfederasyonu TUC’nin (İngiliz İşçi Sendikaları Kongresi) eylemi, ‘Britanya’nın ücret zammına ihtiyacı var’ sloganıyla yapıldı.

TUC, Londra’daki yürüyüşe 80 bin ila 90 bin arasında emekçinin katıldığını söyledi.

Sendikalar hükümetin ekonomide işlerin iyi gittiğini söylemesine rağmen ücretlerin düştüğünü söyleyerek hükümeti eleştiriyor.

Londra’daki gösteride konuşan kamu emekçilerinin sendika konfederasyonlarından UNITE’ın genel sekrereteri Len McCluskey, İşçi Partisi’nin gelecek seçimlerde Mufazakar Parti’ye karşı ‘açık bir sosyalist alternatif sunarak’ çalışanları desteklemesi gerektiğini söyledi.

Yoruma kapalı