Çözüm sürecinde yol haritasının başlıkları açıklandı

Yol haritasının tamamlanması ile birlikte Abdullah Öcalan, Kandil ve HDP’ye göre çözüm süreci yeni bir aşamaya geldi. Öcalan bundan sonraki aşamada sürecin tüm çalışmalarını takip edecek bir sekretarya, Öcalan’ın başkanlığında bir müzakere heyeti ve bağımsız bir izleme kurulu oluşturulmasını ve ayrıca toplumsal faaliyetler yürütecek 8 komisyon kurulmasını istiyor. Ancak sekretarya, müzakere heyeti ve diğer komisyonlar konusunda devlet ve Öcalan anlaşabilmiş değil. Devlet heyeti ile Abdullah Öcalan ve HDP heyeti arasında bu konudaki görüşmeler devam ediyor. HDP, Öcalan’ın bu yapıların nasıl oluşturulmasını beklediğini çok ayrıntılı olmasa da kısmen açıkladı, Hükümetten ise farklı açıklamalar geliyor.

Sekretarya tartışması

Son günlerde üzerinde en çok tartışılan başlık, kurulacak ilk yapı olan sekretarya. Bu konudaki talepler ile hükümetten atılabilecek adımlar konusunda gelen açıklamalar çok farklı. HDP kanadı, sekretarya içinde kendi heyetini ve üstleneceği rolü tarif etti. HDP’ye göre heyet 10 kişiden oluşmalı ve içinde heyetteki milletvekilleri Pervin Buldan, Sırrı Süreyya Önder ve İdris Baluken’in yanı sıra Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkanı Hatip Dicle ile kadın hareketinden bir isim de yer almalı. Ayrıca hükümet de beş kişilik bir heyet görevlendirmeli.

Ancak gelen açıklamalar, hükümetin “sekretarya” başlığına aynı şekilde bakmadığını gösteriyor.  Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Öcalan’ın farklı koşullarda çalışmasını sağlayacak ve sadece aynı cezaevindeki tutukluların yer alacağı bir sistem üzerinde durulduğunu açıkladı. Hatta milletvekillerinin de bu heyette yer alacağının kesin olmadığını belirtti.

Öcalan’ın talep ettiği yeni yapı içinde en önemli başlık müzakere heyeti olacak. Hatta HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Öcalan’ın bu heyette KCK’dan bir ismin yer almasını istediğini açıkladı. Ancak hükümet bu taleple ilgili bir açıklama yapmadı.

İzleme kurulu

Üçüncü göz diye de adlandırılan ve alınan kararların uygunlamasını takip edecek olan izleme kurulunun nasıl oluşturulacağı konusunda da resmi bir açıklama yok. Ancak 19 Ekim Pazar günü Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yaptıkları toplantıda akil insanların edindiği izlenim, kurulun hem kendi aralarından hem de başka sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin de katılımıyla oluşturulacağı yönünde. Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı bu kurulun sekretaryasını üstlenecek.

Komisyonlar 

Abdullah Öcalan’ın bir diğer talebi ise çeşitli toplumsal sorunların çözümüne ilişkin öneriler geliştirecek komisyonlar oluşturulması. Sekiz başlık altında toplanan bu komisyonlar hakkında da henüz hükümet kanadından gelen bir açıklama yok. Abdullah Öcalan’ın kurulmasını istediği komisyonlar şunlar:

Hukuk: Komisyon yasal ve anayasal çalışmalar yürütecek. İçinde HDP’den isimler ve akademisyenler yer alacak.

 Sosyo-ekonomi: Ekonomik olarak toplumun tüm kesimlerinin gelişmesi ile ilgili çalışmalar yürütecek.

Misak-ı Milli: Öcalan ülkelerin sınırlarına dokunulmadan Kürtlerin hem kendi aralarında hem de Kürtlerin Ortadoğu’daki diğer halklarla aralarında birlik sağlamak için bu komisyonun kurulmasını istiyor.

Kadın özgürlüğü: Kadınların toplumsal ve siyasal hayata katılımı ile ilgili çalışmalar yürütecek. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda çalışacak.

Ekoloji: Komisyon, toplumu ve doğayı ilgilendiren çalışmalar yapacak, gerektiğinde çevresel olaylarda etkili olacak.

Sivil toplum: Sivil toplum faaliyetleri yürütülmesinde etkili olacak

Güvenlik: Güvenlik ile ilgili faaliyetleri bu komisyon takip edecek.

Hakikatleri araştırma ve izleme: Öcalan’ın çok uzun süredir dile getirdiği bu komisyon son 30 yılda yaşananları araştıracak. Özellikle faili meçhul cinayetler konusunda devletin de bilgi vermesini sağlayacak etkili bir yapı oluşturulması isteniyor.

HDP heyeti

(El-Cezire)

Yoruma kapalı