Devlet denetimine karşı “İnternet hakları”

bernerslee-550x352

İnternet ağı World Wide Web’in mucidi, icadının 25. yıldönümünde kullanıcıları korumak için bir haklar ‘Magna Carta’sı yaratılması çağrısında bulundu.
BBC’de sabah programı Breakfast’a katılan Sir Tim Berners-Lee konunun insan haklarının önemine benzer bir önem taşıdığını söyledi.

Berners-Lee, eski bir ABD istihbarat çalışanı olan Edward Snowden’ın eski kurumunun dünya çapındaki istihbarat faaliyetlerine ilişkin bazı belgeleri sızdırmasının ardından ‘devletlerin gözetimi’ni eleştirmişti.

Tim Berners-Lee insanları harekete geçmeye ve bu tür gözetimi protesto etmeye çağırdı.

‘Birbirine bağlı insanlık’

İnternet ortamının katılımcılarının artık bir kavşağa ulaştıklarını belirten Berners-Lee internetin “biri bizi gözetliyor” hissi olmadan kullanılabilecek “nötr” bir ortam olması gerektiğini söyledi.

Berners-Lee, bu gözetimin internetin demokratik doğasını tehdit edebileceği konusunda uyarıda bulunurken, 25 yıl önce internetin insanların hayatında böylesine büyük bir rol oynayacağını söyleyene “deli” gözüyle bakıldığını söyledi.

Berners-Lee, internetin “birbirine bağlı insanlığı” temsil ettiğini ancak hem “harika” hem de “korkunç” yönler içerdiğini de kaydediyor.

Kaynak: BBC Türkçe

Yoruma kapalı