Dünya basını: Edoğan desteksiz atıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın  ”Amerika’yı Kolomb değil, 1178’de Müslümanlar keşfetti”  sözlerinin dünya medyasındaki yankıları sürüyor.

erdogan gazete kupur1Eroğan’ın sözlerini sayfalarına taşıyan ABD’nin saygın gazetelerinden Washington Post, “Erdoğan, siyasi rakipleri, azınlıklar ya da sosyal medya hakkında provakatif açıklamalar yapmaktan çekinmiyor. Son açıklamaları, bunlarla karşılaştırıldığında daha az tahrik edici” ifadelerini kullandı.

Haber aynı zamanda, gazetenin internet sitesinde en çok okunan haber oldu.

erdogan gazete kupur2Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarını okuyucularına aktaran bir başka gazete de Daily Mail oldu.

“Erdoğan, Müslüman kaşiflerin Amerika’yı 300 yıl önce keşfederek Christopher Columbus’u yendiği iddiasıyla tarihi yeniden yazmayı denedi” diyen gazete, Erdoğan’ın açıklamalarına dayanak olan iddialarının bilimsel olarak hiçbir desteğinin bulunamadığını da hatırlattı.

Erdoğan, Latin Amerikalı İslam alimlerinin İstanbul’daki toplantısında Kristof Kolomb’un anılarında, Amerika kıtasında dağın tepesinde gördüğü bir camiden bahsettiğini savunmuş ve“Küba’daki o dağın tepesine bir cami yakışır” demişti.

Screen Shot 2014-11-15 at 22.28.05

Cumhurbaşkanının bu ifadelerine dünya ilk medyası ilk dakikalardan itiibaren kayıtsız kalamadı. İngiliz medya kuruluşu BBC’nin konuya ilişkin haberi, kısa süre içinde en çok okunanlar arasına girdi.

bbc

 

Erdoğan’ın sözleri Al Jazeera’nın da ‘manşet’ine yükseldi.

Screen Shot 2014-11-15 at 22.29.56

İspanyolca konuşan ülkelerin referans gazetelerinden El Pais de İstanbul’dan gelen ‘sürpriz haber’i okurlarına duyurmakta gecikmedi.

Screen Shot 2014-11-15 at 22.51.47

Haberi ilk duyuranlardan biri de İngiliz Telegraph gazetesiydi. Haberde Erdoğan’ın, tarihçilerce çürütülmüş bir iddiayı dillendirdiğine dikkat çekildi; “Bu gerçek onun hiç de umrunda değildi” ifadesi kullanıldı.

Screen Shot 2014-11-15 at 22.28.55

 

(Diken)

Yoruma kapalı