Faşistler, Fethiye’de Kürtlerin iş yerlerine saldırdı

kürtlere-saldırı-980x500

Fethiye’de akşam saatlerinde yeniden toplanan faşistlerin sosyal medyada linç çağrısı yaptığı ve hedef gösterdikleri Kürtlerin fotoğraflarını paylaştığı bildirildi. Son 15 gündür HDP binasına giren çıkanların fotoğraflandığı iddiaları gündeme getirilirken, Facebook üzerinden “Selahattin Demirtaş ilçeye geldi” söylentisi yayan faşistler şehir merkezinde Kürt bir yurttaşa ait işyerine saldırdı.

DİHA’dan edilinilen bilgilere göre; HDP’nin Fethiye ilçesinde yapacağı ilçe binası açılışı öncesinde sosyal medya üzerinden saldırı örgütleyerek, yüzlerce polisle iş birliği içinde parti binasına saldıran faşist gruplar, bu kez de ilçedeki Kürt esnafların iş yerlerine ve evlerine saldırdı.

İlçe binasını tabelasının indirilmesi ardından dağılan faşistler, tekrar sosyal medya üzerinde haberleşerek ilçe merkezinde toplanmaya başladı. Burada toplanan faşistler, Muğla ve ilçelerinden gelecek grupları beklediği iddia edildi.

Saldırılar başladı

Faşist grupların, Kürt oldukları ve HDP’ye yardım ettikleri ileri sürdüğü esnafları işyerlerini saldırı düzenledi. Şehir meydanında toplanan gruplar Kürt bir yurttaşa ait olduğu bilinen işyerine taşlar ve sopalarla saldırdı. Saldırının yapıldığı cadde de ateşler yakan gruba polis müdahale etti. İlçede gerginlik sürüyor. İlçede yaşayan Kürt ve HDP’lilerin tedirgin bekleyişi sürüyor. Ayrıca ilçe binası açılışı sonrasında yaşanan olaylar nedeniyle Fethiye’ye Burdur, Denizli ve Aydın illerinden çok sayıda çevik kuvvet polisi sevk edildi.

15 gündür yurttaşlar fişleniyor mu?

Edinilen bilgilere göre, faşistlerin saldırıdan 15 gün öncesinden başlayarak, HDP binasına giren ve çıkanların fotoğraflarını, HDP’ye sempati duyanlar ve Kürtlerin evlerini tespit ettiği ileri sürüldü. Facebook üzerinden “Fethiye TofaŞk Kulübü” hesabından, BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Fethiye’ye gelerek bir HDP’linin evinde kaldığı ileri sürülerek şu paylaşımda bulunuldu; “Alınan son bilgilere göre Selahattin Demirtaş denilen pkk k. letoon hastanesınde çalışan k…. evındeymıs açılışın ıptal olduğu bilgisi asılsızdır ölmek var dönmek yok.”

HDP ilçe binasının tabelasının indirildiği sırada binanın bulunduğu pasajda bulunan Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, Fethiye Garnizon Komutanı Jandarma Binbaşı Faruk Akıncı, Muğla İl Emniyet Müdürü Ahmet Akbal, Fethiye İlçe Emniyet Müdürü Hüseyin Kocabıyık ve DP’li Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’nın aralarında “Bu tabela yüzünden hakkınızda soruşturma açılabilir” diye konuştuğu iddia edildi.

1000 kişilik faşist grup, işyerlerine saldırdı

Fethiye HDP İlçe binasına saldıran faşist gruplar gece yeniden toplanarak Kürtlere ait işyerlerine saldırdı. Baha Şıkman Caddesi’nde toplanan grup, buradaki bir pastaneye saldırmak istedi. Olay yerinde bekleyen çevik kuvvet ekipleri, gruba müdahale etmedi, grup, pastanenin camlarını taşlarla kırdı. İçeri girmek isteyen gruba en sonunda polis müdahale etti.

Yaklaşık 1000 kişilik faşist grup ikiye ayrılıp işyerlerini taşlamaya devam etti. Bir oteli de taşlayan gruba polis, biber gazı, gaz bombası ve TOMA’larla müdahale etti. Faşistler sabah saatlerine kadar dükkanlara saldırmaya çalıştı.

İsim listeleriyle geziyorlar iddiası

Sopalarla ilçe merkezinde gezen faşistlerin, Kürt ve HDP’li avına çıktığı iddia edildi. Polisle görüşen faşistler, “Kürtlerin evleri ve işyerlerinin isimleri ile son 15 günde çektiğimiz fotoğraflar elimizde, hepsini tek tek buradan süreceğiz” dediği bildirildi.

İlçe merkezinde bulunan pastaneye  saldıran bir grup ise dükkânın çamlarını kırarak eşyaları tahrip etti. Mardinli olduğu öğrenilen pastane sahibi yurttaşa  bazı kişiler, “Yarım saat içinde burayı terk etmezsen, işyerin yağmalarız, senide öldürürüz” tehdidinde bulundu. Faşistler aynı tehdidi polise de bildirdi. Gruplar halinde ilçeye dağılan ırkçılar “Kürtleri Fethiye’den kovacağız” diyerek ara sokaklarda taş ve sopalarla linç çağrısı yapıyor.

1992’deki saldırıları hatırlattı

1992 yılında PKK ile çıkan bir çatışma yaşamını yitiren asker cenazesinin Fethiye’ye getirilmesi ardından dönemin belediye başkanı ve yerel gazetelerin kışkırtmaları faşistler ilçede bulunan Kürtlere saldırmıştı. İlçede kimlik kontrolü yapan faşistler, Kürtleri istemediklerini söyleyerek, Kürtlerin işyerlerine ve evlerine saldırmış talan etmişti. Bu saldırılar ardından ilçede yaşayan Kürtler göç etmek zorunda kalmıştı.

HDP MYK’sı acil toplandı

Yerel seçimlere yaklaşırken HDP’ye dönük artan saldırıların giderek tırmanması ve bu konuda bulunulan resmi temaslara rağmen herhangi bir güvenlik önlemi alınmaması üzerine HDP MYK’si eş genel başkanlar Ertuğrul Kürkçü ve Sebahat Tuncel’in başkanlığında İstanbul’da toplandı. HDK İstanbul merkezinde bir araya gelen eş genel başkanlar Kürkçü ve Tuncel ile birlikte parti MYK’sı, daha önceki saldırılarla birlikte Karadeniz turuna çıkan Ertuğrul Kürkçü’ye Ordu ve Giresun’da gerçekleşen saldırılar ile bugün gerçekleşen saldırılar nedeniyle ertelenmek zorunda kalınan Fethiye’de ilçe örgütü açılışını masaya yatıracak.

Edinilen bilgilere göre, toplantıda belirlenecek tutum, yarın yine eş genel başkanlar tarafından Cezayir Restaurant Toplantı Salonu’nda saat 12.00’de yapılacak basın toplantısı ile kamuoyuyla paylaşılacak.

Yoruma kapalı