Türkiye rehineler karşılığında IŞİD kurucularından Muhammed Mahmut’u da serbest bıraktı

Avusturyalı Chorier Gazetesi; Mısır asıllı Avusturya vatandaşı Muhammed Mahmut’un Suriye ve Irak’ta IŞİD terör örgütünün kurucularından biri olduğunu belirterek kin, nefret ve şiddet radikalcilerin başında yer aldığını belirtti. Almanya’da anayasayı koruma müsteşarlarından birinin açıklamalarını aktaran Gazete; ‘Ebu Usame el Garip’ kod adlı söz konusu teröristin Avrupa’da 20 tekfirciden oluşan radikal bir grubu katılması ardından Suriye ve Irak’ta IŞİD terör örgütünü teşkil ettiklerine dikkat çekti.

Gazete terör elebaşının aynı zamanda Kaide Örgütünün IŞİD’e katılma çağrısında da temel bir rol oynadığını ifade etti. Öte yandan terör işlerinde Alman uzman Guido Steinberg Avusturyalı de Presse Gazetesine açıklamasında Suriye’deki teröristlerin Avusturyalı Muhammed Mahmut’un da aralarında bulunduğu bir dizi tehlikeli teröristin Türkiye’deki hapishanelerden serbest bırakılmaları karşılığında ellerinde bulunan Türk rehineleri serbest bıraktıklarını vurguladı.

Alman uzman IŞİD Örgütünün temel kurucularından biri sayılan bu azılı liderin Türkiye’de hapishanede bulunduğu sırada dışarıdaki terör çeteleri ve elebaşlarıyla internet üzerinden sürekli iletişim içinde kaldığına dikkat çekti. Terörist Mahmut’un babasının Mısır ve Suriye’de yasaklanmış Müslüman Kardeşler Cemaatinin aktif bir üyesi olduğuna da dikkat çeken Alman uzman, Türk otoritelerin böylesi tehlikeli bir terör liderini serbest bırakmalarını sorumsuz bir davranış olarak nitelendirdi.

Geçtiğimiz günlerde Alman güvenlik yetkilileri, internette yayınlanan bir video ile Federal Parlamento binasının havaya uçurulacağı ve Başbakan Angela Merkel’in öldürüleceği yönünde bir tehdit yapıldığını bildirmişlerdi. ‘Die Welt’ gazetesinin verdiği bilgiye göre Abu Azzam takma adlı Alman asıllı bir Müslüman Almanca söylediği bir marş eşliğinde görüntülenmişti. Haberde Abu Azzam’ın radikal selefilerden olduğu ve Türkiye’nin serbest bıraktığı Muhammed Mahmut’a bağlı olduğu belirtildi. (Sana ajans)

Ebu-Usame-el-Garip

Yoruma kapalı