Gazeteci Deniz Fırat IŞİD saldırısında hayatını kaybetti

140808_firat-deniz_ozur-basin_kRojava ve Güney Kürdistan’dan gönderdiği haberler, videolarla bölgedeki son gelişmeleri cephe hattından bildiren ve kamuoyunun bilgilenmesine emsalsiz bir katkı sağlayan özgür basın çalışanı Deniz Fırat, Maxmur’da IŞİD’in havan saldırıları sonucunda hayatını kaybetti. Siyasihaber.org olarak özgür basına ve Fırat’ın yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

ANF’nin konuyla ilgili haberi şöyle:

İnsanlık düşmanı örgüt IŞİD’in Maxmur’a yönelik saldırıları sırasında, bu tehlikeli alanda gazetecilik yaparak gelişmeleri duyuran Kürt medyası çalışanı Deniz Fırat, vücuduna isabet eden şarapnel parçaları nedeniyle hayatını kaybetti.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) çetelerinin Maxmur mülteci kampına yönelik düzenlediği saldırı sonucunda, Kürt medyası çalışanı ve ANF’nin alandaki temel haber kaynağı Deniz Fırat, bugün çetelerin attığı havan topu mermisi parçasının kalbinin üzerine isabet etmesi sonucu yaşamını yitirdi.

6 Ağustos’tan bu yana Maxmur’da süren şiddetli çatışmalarda, bizzat tanığı olduğu savaş ve direnişi halka ulaştırma için hep ön cephede yer alan Deniz Fırat Sterk TV, Med NUÇE, Ronahi, Fırat Haber Ajansı’na haber geçiyordu.

Gazetecileri hedef alan saldırıları sert bir dille kınayan ANF, “Hangi koşulda olursa olsun basın çalışanlarının gözetilmesi ve korunması gerekiyor” dedi. ANF, Deniz’in Maxmur’daki çatışmaları yansıtan temel kaynaklarından biri olduğunu belirterek, “Kural dışı, çok cesur, istisna bir gazeteciydi” dedi. ANF, gazeteci Deniz’in anısına bağlı kalacaklarını ve alandaki gelişmeleri duyurmaya devam edeceklerini kaydetti.

Yoruma kapalı