Türkiyeli devrimcilerden Kobané’ye enternasyonal cephe çağrısı

Türkiye’deki sosyalist ve devrimci örgütlerin oluşturduğu bir oluşum olan Birleşik özgürlük güçleri (BÖG), kuruluşunu ilan etti. Kobanê direnişi sırasında kurulan BÖG’ün Sözcüsü İlyas Hekimoğlu, “Başta Türkiyeli devrimciler olmak üzere tüm dünya komünistlerini Kobanê’de umudu büyütmeye, enternasyonalist cepheye bekliyoruz” çağrısında bulundu.

Türkiye’deki sosyalist ve devrimci örgütlerin oluşturduğu Birleşik Özgürlük Güçleri (BÖG) kuruluşunu Kobanêdirenişi içerisinde ilan etti. BÖG adına açıklamayı sözcüleri olan İlyas Hekimoğlu yaptı. Kobanê direnişinin 84 gündür devam ettiğini ifade eden Hekimoğlu, Rojava devrimini boğmak isteyen emperyalist güdümlü DAİŞ çetecilerinin kentin tamamından neredeyse kovulmak üzere olduğunu söyledi.

Kobané ilk değildir, son da olmayacaktı

Kobanê direnişinin 21. yüzyılın Paris Komünü olduğunu vurgulayan Hekimoğlu, şu değerlendirmede bulundu: “Kapitalist barbarlığın, emperyalist hesapların vahşice yapıldığı Ortadoğu coğrafyasında; anti-kapitalist, komünal, özgürlük ve demokrasiden yana bir yaşam hedefleyen ve bunu direnişiyle hayata geçiren Rojava modeli, Ortadoğu ve dünya halklarına enternasyonal bir yaşam sunuyor. Kobanê ilk değildir, son da olmayacaktır.”

Bedreddin’den, Filistin’e komünistler halkarın dostlarıdır

Kobanê’nin Şeh Bedreddin’in Ortaklar köyü olduğunu dile getiren Hekimoğlu, “Bedreddin’in Ortaklar köyünde çaktığı kıvılcımın yangınıdır. Ortadoğu halkları bu direnişi yalnız bırakmamıştır. Ezilen halkların gerçek dostu ne patronlar ne sahte gözyaşı dökenler, ne de ‘rabia’ selamı yapanlardır. 70’lerde Filistin’de, 80’lerde Lübnan’da, 90’larda Kürdistan dağlarında savaşıp, bedel ödeyen komünistler, halkların gerçek dostlarıdır” diye konuştu.

Enternasyonal cepheye çağrı

Bugün de Türkiyeli devrimcilerin BÖG çatısıyla tarihsel rolünü oynamak için Kobanê’de olduklarını dile getiren Hekimoğlu, açıklamasını şu çağrıyla bitirdi: “Dün İspanya’daki enternasyonal ruhu bugün Kobanê’de yaşatmaya gelmiştir. Başta Türkiyeli devrimciler olmak üzere tüm dünya komünistlerini Kobanê’de umudu büyütmeye, enternasyonal cepheye bekliyoruz.”

Kaynak: DİHA

Related Articles

Köşe Yazıları
Mustafa Durmuş
Bir haberin düşündürdükleri : “Aşırı tedbir Allah’a güveni sarsar!”
Mustafa Durmuş

Özcan Kırbıyık
Türk ordusu -Roboski’de- görevini samimiyetle yerine getirmiştir!
Özcan Kırbıyık

Onur Arpaçukuru
Mülkiye biat etmez
Onur Arpaçukuru