GOP halkı kentsel talana karşı yürüdü

Gaziosmanpaşa Barınma Hakkı Meclisi’nin çağrısı ile bir araya gelen Gaziosmanpaşalılar kentsel dönüşüme ve mahallelerin talan edilmesine karşı bir yürüyüş düzenlediler. Mahallelerinin riskli alan ilan edilerek inşaat şirketlerine satılmasına tepki gösteren evlerini yıktırmayacaklarını dile getirdiler.

“İstanbul Biziz, İstanbul Bizim”, “Direne direne kazanacağız”, “Her yer rüşvet her yer yolsuzluk” şeklinde slogan atan Bağlarbaşı, Karayolları, Karlıtepe, Mevlana, Pazariçi, Sarıgöl, Yenidoğan, Yıldıztabya gibi mahallelerin sakinleri iki koldan yürüyerek Gaziosmanpaşa Meydanı’na ulaştı. “Biz Halkız, Çilek Tarlasını yıktırmayacağız”, “Yıldıztabya halkındır”, “Pazariçi halkını hafife alma”, “Yenidoğan’ı yedirmeyeceğiz” yazılı pankartlar taşıyan mahalleliler Maydan’da basın açıklaması yaptılar.

GAZİOSMANPAŞA’NIN 14 MAHALLESİNDE 3 MİLYON 930 BİN M2’LİK ALAN RİSKLİ ALAN İLAN EDİLDİ

Grup adına basın açıklamasını okuyan Gaziosmanpaşa Barınma Hakkı Meclisi Dönem Sözcüsü Süleyman Şahin, kentsel dönüşüm uygulmasının Gaziosmanpaşalılara danışılmadan yapıldığını ifade ederek “Sadece evlerimizi, sokaklarımızı, mahallelerimizi değil parklarımızı, okullarımızı, ibadethanelerimizi ve hatta mezarlarımızı dahi kentsel dönüşüm talan bölgesine sokan karar ve uygulamalara karşı burada toplanmış bulunuyoruz. Bundan tam 1 sene önce, 26 Ocak 2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararı ile Gaziosmanpaşa’nın 14 mahallesinde toplam 3 milyon 930 bin m2’lik bir alan riskli alan ilan edilerek Gaziosmanpaşalılara sorulmadan, hiç birimizin rızası alınmadan kentsel dönüşüm uygulamalarını yapmak için adım atıldı. Riskli alan ilan edilen bu bölgeler yetmezmiş gibi bir de 15 Aralık 2013 tarihinde de yaklaşık 350 bin m2 daha riskli alan ilan edilerek Gaziosmanpaşa’nın 14 mahallesinde toplam 3 milyon 930 bin m2’lik bir alan riskli alan ilan edilerek Gaziosmanpaşalılara sorulmadan, hiçbirimizin rızası alınmadan kentsel dönüşüm uygulamalarını yapmak için adım atıldı” dedi.

GAZİOSMANPAŞALIYI DIŞLAYAN HİÇ BİR KARARI KABUL ETMİYORUZ

Şahin, Gaziosmanpaşa sakinlerinin riskli alan kararının iptalini istediklerini belirterek, mahallelerin taleplerini şöyle sıraladı:

“Her şeyden önce Gaziosmanpaşalılara sorulmadan ilan edilen, mezarlıkları dahi içine alan tüm riskli alan kararlarının iptalini istiyoruz. Gaziosmanpaşa’da barınma hakkımızın korunmadığı, ev sahibi ile, kiracısı ile, esnafı ile, işçisi ile Taşlıtarlayı Gaziosmanpaşa yapan bizlere sorulmadan herhangi bir kentsel dönüşüm uygulamasının yapılmasını istemiyoruz. Halkın barınma hakkını hiçe sayan herhangi bir dönüşümün dönüşüm değil rant olduğunu biliyoruz. Bu sebeple de herhangi bir Gaziosmanpaşalıyı dışlayan hiç bir kararı kabul etmiyoruz.”

2 KATLI EVLERİMİZ RİSKLİ, 18 KATLI YERLER RİSKSİZ

Gaziosmanpaşa sakinlerine seslenen Korkmaz Aslan, Japon bilim insanlarının Gaziosmanpaşa’yı sağlam olarak belgelendirdiğini belirterek “Bakanlar Kurulu 26 Ocak 2013 tarihinde bir karar aldı. Nam-ı değer Taşlıtarla’yı, zemini taş gibi, kaya gibi sağlam olan, 1999 İstanbul depreminden sonra Japon bilim insanlarının belgeleriyle belgelenmiş olan Taşlıtarla’yı depreme dayanıksız ilan ettikleri için buraya geldik. Ama aynı yerde lüks konutlar yapılıyor. 2-3 katlı evlerimiz riskli oluyor, 18-20 katlı yerler risksiz oluyor” dedi.

İNSANLARIN KORKUYLA, BASKIYLA EVLERİNİ ALDILAR

Sarıgöl Mahallesi sakini Şadi Çatı da mahallesinde yaşayanların yeni inşa edilen konutlarda ev alacak durumunun olmadığını söyleyerek “Sarıgöl Mahalleli Roman insanları buradan ev alamadı. 200 insanım buradan ev almadan gitti. ‘Kimseyi mağdur etmedik’ diyorlar, inanın ki herkes mağdur oldu. Kimse evini vermek istemiyor. İnsanların korkuyla, baskıyla evlerini aldılar” diye konuştu. Yenidoğan Mahallesi’nde yaşayan Canan Can ise yeni inşa edilen evlerin yüksek aidat giderlerine değindi. Can “Görüşmelere gittiğimizde bize güvenlikli, havuzlu sitelerden bahsediyorlar. Hangimiz bunların aidatlarını ödeyebiliriz ki? 300-500 milyon kira öder gibi aidat ödeyeceğiz. Hiç kimsenin bunu karşılayabileceğini zannetmiyorum” dedi.

YANINIZDA BİLEN BİRİSİ OLMADAN ASLA KENTSEL DÖNÜŞÜM OFİSİ’NE GİTMEYİN

Yıldız Tabya Mahallesi’nde yaşayan Cemil Işık ise vatandaşları bilinçli davranmaları konusunda uyardı. Işık şöyle konuştu:

“Bizi her gün tehdit ediyorlar, ev vaatleriyle kandırıp, mertekarelerimizle oynayıp, imza atan arkadaşlarımızın sözleşmeleri geçersizdir. Yanınızda avukat hukukçu, bilen birisi olmadan asla Kentsel Dönüşüm Ofisi’ne gitmeyin.”

FAKİR, FUKARANIN RIZKINI ÇALMAK İSTİYORLAR

Eyleme katılan Yıldız Tabya sakini Güzel Kocaağa de “Çocuklarım bu semtte doğdu, bu semtte büyüdü. 30 senedir bu gecekonduyu zor adam etmişim. Doğalgaz, elektriğimi,suyumu ödemişim” dedi. 1960 yılından bu yana Gaziosmanpaşa’da yaşadığını söyleyen Davut Üçer de “1960’da doğdum doğalı Gaziosmanpaşalıyım. Burası kesinlikle birinci derece deprem bölgesi değildir. Buranın fakir, fukaranın rızkını çalmak istiyorlar” diye konuştu.

Yapılan konuşmalar ve atılan sloganların ardından eylem alkışlarla sona erdi. Eylemi çevreden izleyen GOP’lular da destek verdi.

Yoruma kapalı