HDP’den AKP’ye çağrı: IŞİD’e destek vermekten vazgeç”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu, Rojava’nın Serêkaniye bölgesinde IŞİD tarafından gerçekleştirilen katliamlara tepki göstererek Rojava halkının yanında olduğunu söyledi.

Son gerçekleşen saldırıda çoğu çocuk ve kadın olmak üzere en az 15 sivilin yaşamını yitirdiğini hatırlatan HDP, yaşamını yitirenlerin ailelerine ve Rojava halkına başsağlığı dileklerini iletti. HDP, saldırılara karşı direnenleri, insan hakları, adalet, eşitlik ve demokrasi için mücadele edenleri selamladı, dayanışma duygularını gönderdi.

Geçtiğimiz günlerde de Rojava’dan Türkiye’ye geçmek isteyen kadın ve çocukların üzerine sınırda askerler tarafından ateş açılması sonucu 2 kadının öldürüldüğünü, çocukların yaralandığını hatırlatan HDP, şimdi de Türkiye’den destek alan çetelerin Suriye’de ve Rojava’da Kürtlere, Hristiyanlara, Alevilere ve şeriat karşıtı Araplara yönelik katliam haberlerini aldıklarını bildirdi.

Açıklamada, şunlar belirtildi: “Bu, El-Kaide türevi çetelerin halka yönelik insanlık dışı ilk saldırısı değil. Bu katliam sebebiyle üzgün ve öfkeliyiz. Üzgünüz, çünkü başta çocuklar olmak üzere siviller öldürülmeye devam ediyor. Öfkeliyiz, çünkü bu vahşette yaşadığımız ülkenin hükümeti, yani AKP iktidarı da siyasal sorumluluk sahibidir. Çünkü bu saldırı da, Türkiye tarafından daha önce dolaylı olarak desteklenen IŞİD tarafından gerçekleştirilmiştir.

AKP iktidarına, IŞİD ve benzeri unsurlara dolaylı ya da dolaysız destek vermekten vazgeçmesi konusunda bir kez daha çağrı yapıyoruz. AKP Hükümeti, bugüne kadar uyguladığı, insanların ölümüne yol açan ve Rojava’da yaşayan halkları düşman gibi gören politikasından vazgeçmeli, sınırları insani yardımlara ve sivil geçişlere açmalıdır.”

HDP AKP Hükümeti’ne seslendi: “IŞİD ve El Kaide türevi benzer unsurların Türkiye’de yuvalanmasına, lojistik destek alarak ve sınırlardan geçerek Suriye ve Rojava’da başta Kürt halkı olmak üzere insanları katletmesine daha fazla destek olmayın, göz yummayın.”

Yoruma kapalı