IŞİD: İki devletin karşılıklı masaya oturmasıyla mutabakata vardık

IŞİD tarafından Musul Konsolosloğu’nda rehin alınan 49 kişinin serbest bırakılma sürecinin ayrıntıları belirsizliğini korurken IŞİD’e yakınlığıyla bilinen ve Türkiye’de yayın yapan TakvaHaber.net sitesi rehinelerin serbest bırakılmasına ilişkin ‘‘Nasıl Serbest bırakıldılar’’ başlıklı bir yazı yayınladı. Takva Haber, rehinelerin MİT ve IŞİD arasındaki müzakereler sonucunda serbest bırakıldığını söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, rehinelerin operasyonla kurtarıldığını öne sürmüştü. Yazıda, “iki devletin karşılık masaya oturması sonucu mutabakata varıldı” dendi ve “Türkiye’yi temsilen MİT (Milli İstihbarat Teşkilatı) Dış Operasyonlar Daire Başkanlığınca (DOP) yürütülen görüşmelerin karşı tarafında ise İslam Devleti Dışişleri Bakanlığı vardı” ifadeleri kullanıldı.

Takva Haber’de yer alan haberin tamamı şöyle:

“İslam Devleti’nin Türkiye devletiyle yaptığı müzakeler neticesinde serbest bırakılan Türk rehinelerin yaşadığı 101 günlük sürecin ayrıntıları gün yüzüne çıkmaya başladı. İslam Devleti, ABD kuklası Maliki yönetiminin elinde olan Musul’u fethederken, tüm ülkelerin kaçmayan konsoloslukları gibi Türk konsolosluğu da kontrol altına alındı. Bu esirlerin dışında bazı Türk tır şoförleri de gözaltına alındı. İslam Devleti daha sonra niyetlerinin kötü olmadığını belirtmek için tır şoförlerini serbest bıraktı.

Niyahet devletler arasında devam eden 3 aylık müzakere sürecinin ardından Musul konsolosu ve çalışanları da serbest bırakıldı. İslam Devleti medya kaynakları, kesinlikle hiçbir fidyenin alınmadığı ve iki devletin karşılıklı masaya oturması sonucu mutabakata varıldığını belirtti. Türk ve batı medyasında çıkan “fidye” iddiaları böylece yalanlanmış oldu.

Türkiye’yi temsilen MİT (Milli İstihbarat Teşkilatı) Dış Operasyonlar Daire Başkanlığınca (DOP) yürütülen görüşmelerin karşı tarafında ise İslam Devleti Dışişleri Bakanlığı vardı. Yaşanan 3 aylık süreçte toplam 8 defa adres değiştirildi ve sürekli olarak “esirlerin” görüntü akışı sağlanarak bir zarar durumunun olmadığı bildirildi. ABD’nin Suriye ve Irak’ı işgal için koalisyon kurma girişiminin üzerinden 5 gün geçmişti ki görüşmeler sonuç verdi ve esirler Suriye üzerinden güvenli bir yol aracılığıyla Türk yetkililere teslim edildi.

Hatırlanacağı üzere Türkiye Cumhuriyeti devleti ABD’nin işgal koalisyonuna katılmayı reddederek yeni bir işgale karşı niyetini ortaya koymuştu. Böylece Türkiye devleti, İslam Devleti’nin dolaylı yollardan da olsa tanımış oldu.”

IŞİD davutoğlu

Yoruma kapalı