Katliamın 2. Yılında Binler Roboski’de

BcjtazuIIAAmKyD

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski Köyü’nde 34 sivil yurttaşın TSK’ya ait savaş uçakları tarafından bombalanarak yaşamını yitirmesinin ikinci yıl dönümünü protesto etmek amacıyla binlerce kişi Roboski’ye akın etti.

Aralarında BDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Ahmet Türk, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri, HDK bileşeni örgütlerin yöneticileri ve kitle örgütleri temsilcilerinin de bulunduğu binlerce kişi BDP Şırnak İl Örgütü binası önünden yüzlerce araçlık konvoy ile Roboski’ye geçti.

Roboski’ye gelen kitle ilk önce yaşamını yitiren 34 yurttaşın defnedildiği köy mezarlığını ziyaret etti. Binlerce kişinin katıldığı anmada, “Ey ragip” marşı eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu. Ziyarette “Şehid namirin”, “Katil Erdoğan istifa”, “Katliamların hesabı verilecek” ve “Katil devlet hesap verecek” sloganları atıldı.

Anmada ayrıca BDP PM üyesi Ferhat Encü, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Roboski katliamının yıl dönümü dolayısıyla gönderdiği mesajı okudu.

Öcalan, “Tarih göstermiştir ki Kürt halkı ulusal demokratik kimlik bilincine dönük bir uyanış yaşadığı her dönemde acımasız saldırı ve katliamların hedefi durumuna gelmiştir. 2 yıldır aydınlatılmayan ve hesabı sorulmayan Roboski katliamında çözümün sağlanması ailelerin ve halkın vicdanının rahatlatılması gerektiğini kaydeden Öcalan, Başbakan ile bir araya gelen Roboskili ailelerin adalet arayışının çok anlamlı olduğunu vurguladı.

Öcalan açıklamasında ayrıca; “Bu adalet arayışının ve kişisel değil toplumsal olduğunun farkındayız. Bu acının güncel değil tarihsel olduğunun da bilincinde olmalıyız. Roboskili aileleri halkımız bugünü kadar olduğu gibi bundan sonrada yalnız bırakmayacaktır. Hükümetin de bu sürecin bir parçası olması beklenen hakikatlerle yüzleşme meselesine Roboski’de başlayarak doğru bir iş yapmalıdır. Bu bağlamda bütün Roboski halkına olan güvenimi ve taziye dileklerimi tekrarlıyorum. Katledilen evlatlarımızın davasına sahip çıkan Roboskili kadınlar da barışın anıtsal değerleri olacaktır” dedi.

Açıklamanın ardından binlerce insan Roboski Köyü’ne doğru yürüyüşe geçti.

Yoruma kapalı