Lambdaİstanbul toplantıları artık sokakta

Lambdaistanbul, ayrımcılık ve yükselen kiralar nedeniyle ofis bulamadı. Dernek, Mis sokakta yapacağı koordinasyon toplantısına herkesi çağırıyor.

lambda_m

Türkiye’nin ilk LGBTİ örgütlenmesi olan Lambdaistanbul, ayrımcılık ve yükselen kiralar nedeniyle ofis bulamadı.

Dernek, rutin olarak mekanında yaptığı koordinasyon toplantısını artık bir mekanı olmadığı için 1 Ağustos Cuma akşamı saat 19:30’da Mis Sokak’ın Tarlabaşı girişinde yapacak. Toplantıya herkes davetli.

2002’de Taksim’de ilk ofisini açan Lambdaistanbul 2006’da da dernekleşti.

Beyoğlu LGBTİ harekerinin belleği

Lambdaistanbul LGBTİ Derneği yaptığı açıklamada Beyoğlu’nun Türkiye LGBTİ hareketinin belleğinde büyük bir yeri olduğunu belirterek şöyle dedi:

“Lambda öncesinde de, LGBTİ kavramının bu topraklara girmesinden bile önce, yüzyıllarca lubunyaların sosyalleştiği, 1980’lerden itibaren de fikir alışverişi toplantıları yaptığı bir mekan. Ama şimdi Haziran aylarında binlerce kişinin katılımıyla gerçekleştirdiğimiz LGBTİ Onur Yürüyüşü’nün sokaklarına veda etmek zorundayız.”

Açıklamada, ofis bulamasalar da yerinde kalma haklarını koruyacakları belirtildi.

Ev toplantılarından dernekleşmeye 21 yıllık mücadele

1993 senesinde, Türkiye’de bir Onur Yürüyüşü düzenlemek için bir ekip oluşuyor ve Lambdaistanbul Eşcinsel Sivil Toplum Girişimi adıyla ilk LGBTİ örgütlenmesi kuruluyor.

O zaman da bir LGBTİ örgütlenmesinin kendisine bir ofis edinmesi kolay değil. Girişim ilk başta evlerde toplanmaya başlıyor. Sonra saat kirası ödeyerek ya da ricayla çeşitli sivil toplum kuruluşlarının alanlarında toplantılara devam ediliyor.

2002’de ilk ofisini açan Lambdaistanbul 2006’da da dernekleşiyor.

“Mayıs ayından beri Lambda için ofis bulamadıkları belirtilen açıklamada arayışlarıımızdan sonuç alamadık. Nedeni ise Beyoğlu’nda gerçekleşen “soylulaşma”, ve soylulaşan Beyoğlu’ndaki yüksek kiraları ödeyemeyecek olmamız. Evlere biçilen kiralar astronomik, ya da ‘eşcinsellere, translara yer yok’.

“Şu an zincir mağazalar ve giderek aynılaşan yeme içme ve tüketim mekanlarıyla Beyoğlu yeni bir alışveriş merkezi haline getirilmiş durumda. Yeni Beyoğlu planında yeri olamayan şey ise, bugün Lambdaistanbul LGBTİ Dayanışma Derneği, yarın belki de yeterli tüketim gücüne sahip olmayan tüm LGBTİ’ler.

“Şu an bulunduğumuz mekanımızdan çıkmak zorunda kalsak da Beyoğlu’nu kolay kolay terketmeyeceğiz diyor ve yaşadığımız kentin sokaklarını, ve her şeyden önemlisi “yerinde kalma hakkımızı” savunmak için herkesi koordinasyon toplantımıza davet ediyoruz.”

Yoruma kapalı