Maden’de ölüm yaz-kış demiyor, cinayetler sürüyor

Soma’da yaşanan madenci katliamının ardından 2 ay geçti. İş cinayetinin katliama dönüştüğü Soma’da şu ana kadar yaraların sarılması, yeni iş cinayetlerine davetiye çıkaran zeminin ortadan kaldırılmasına ilişkin yasal düzenlemelerin gerçekleştirilmesi, yaşanılan katliamın gerçek sorumluların yargı önünde hesap vermesi yönünde vicdanları tatmin edecek bir gelişme yaşanmadı. 

Temmuz ayı da takip ettiği diğer aylar gibi yine ölümcül iş cinayetlerine tanık oldu. Sendikamıza ulaşan bilgilere göre bu ay 5 iş kazası oldu ve bu kazalarda 6 madenci arkadaşımız yaşamını yitirdi.  

Madencilik sektöründe Temmuz ayında yaşanan “iş kazaları” ve sonuçları; 

TEMMUZ 2014 İŞ KAZALARI:  

9 TEMMUZ 2014 – Balıkesir’in Marmara Ada’sında özel sektöre ait mermer ocağında üstüne iş makinesi kovası düşen işçilerden Muhittin Tak (29) yaşamını yitirdi. Meydana gelen iş kazasında yaralı olarak kurtulan Hilmi Kaya (34) ise hastaneye kaldırıldı. 

11 TEMMUZ 2014 – Balıkesir’in İvrindi ilçesi Gözlüçayır Mahallesi’nde, özel sektöre ait antimuan maden ocağında meydana gelen göçükte Mehmet Tunç (35) ve Ramazan Baraç (37) yaşamını yitirdi. İşçilerden Ramazan Argun ve İsmail Manay ise göçükten yaralı olarak kurtarıldı. 

15 TEMMUZ 2014 – Zonguldak Kilimli Gelik Beldesi’nde 18 Haziran 2014 tarihinde özel sektöre ait bir ocakta göçük altından yaralı olarak kurtulan Durmuş Kaya (36) yaşamını yitirdi. 

İşveren tarafından birbuçuk yıldır sigortasız çalıştırıldığı bildirilen Durmuş Kaya’nın, göçükten ağır yaralı olarak kurtarıldıktan sonra hastaneye, “yolda bulduk” denilerek  kaydı yapıldığı belirtilmişti. 

25 TEMMUZ 2014 – Muğla’nın Yatağan ilçesi Eskihisar Mahallesi’nde özel sektöre ait maden ocağında, Fahri Aşkın (32)kaynak yaptığı yüksek bölümden düşerek yaşamını yitirdi. 

27 TEMMUZ 2014 – Çorum’un Laçin İlçesi Gökgözler Köyü’nde özel sektöre ait maden ocağında meydana gelen iş kazasında, ekskavatör ustası Burak Kökez (24), yaşamını yitirdi. 

Temmuz Ayı içinde gerçekleşen toplam “Kaza” sayısı: 5, Ölü sayısı: 6, Yaralı sayısı: 3  

Yaz sıcağında meydana gelen iş cinayetlerinde yaşamını yitiren arkadaşlarımızı saygıyla anıyor, ailelerinin acılarını paylaşıyor ve geçirdiği iş kazası sonucu tedavileri sürenlere acil şifalar diliyoruz. 6 Ağustos 2014   

Dev. Maden – Sen Yönetim Kurulu

Yoruma kapalı