ÖYM: “Meclis bizi kapatamaz. Tahliye etmiyorum”

fft81_mf2038064

Ergenekon Davası’nda Özel Yetkili 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin tahliye talebini reddettiği sanıklarından Tuncay Özkan ve Levent Göktaş ile Sedat Peker için 21. Ağır Ceza Mahkemesi tahliye kararı verdi.

13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin tahliye talebini reddetmesinin ardından avukatların başvurduğu nöbetçi 21. Ağır Ceza Mahkemesi Ergenekon sanıklarından Tuncay Özkan ve Levent Göktaş için tahliye kararı verdi. Mahkeme Sedat Peker’in de tahliyesine karar verdi.

13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin “TBMM’nin Özel Yetkili Mahkemeleri kaldırması Anayasa’ya aykırı” derken; yanıt HSYK 1. Daire Başkanı İbrahim Okur’dan geldi. Okur, yaptığı açıklamada, “Mahkemeleri Meclis kurar ve kapatır” diyerek 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin iddialarını yalanladı.

13. Ağır Ceza’nın iddiaları ve HSYK’nın yanıtları şöyle:

HSYK 1. Daire Başkanı İbrahim Okur, 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, “TBMM’nin ÖYM’leri kaldırma yetkisi yok…” iddiasına “Mahkeme kurma ve kapatma yetkisi TBMM’nindir. Anayasa’nın 142. maddesi mahkemelerin kurulması kararını kanuna bırakır” şeklinde; “Davaya bakma yetkisi, hala bizde…” iddiasına “ÖYM’lerin kaldırılmasına ilişkin yasa Cumhurbaşkanının da onayından geçerek yürürlüğe girmiştir. Artık 13. Ağır Ceza Mahkemesi diye bir mahkeme kalmamıştır” şeklinde; “Anayasa Mahkemesi’ne ÖYM’leri kaldıran kanunun iptali için başvurduk” iddiasına ise “Bir Mahkeme bir kanunun iptalini isteyemez. Kanun iptal isteme yetkisi milletvekillerine ve Cumhurbaşkanı’na aittir. Bir mahkeme ancak, elindeki davayı Anayasa Mahkemesi’ne götürebilir” şeklinde karşılık verdi.

Yoruma kapalı