TTB Yusuf Yerkel’e rapor veren doktoru arıyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Soma’ya giderek, yüzlerce işçinin öldüğü katliam için “bunlar normal şeyler” derken, müşavirleri de maden ocağında katledilen işçilerin yakınlarını müşaviri Yusuf Yertel tekmelemişti.

Türk Tabipler Birliği (TTB), Soma’da atılan tekmeye ‘7 gün  göremez raporu’ veren doktoru arıyor.

 
Radikal’den Meltem Özgenç’in haberine göre; Soma’da bir kişiyi tekmelerken görüntüleri ortaya çıkan Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel’in, bu olay için rapor aldığı açıklanmıştı. Türk Tabipleri Birliği, o raporun doğruluğunu araştırıyor. Rapor doğruysa, imzası olan doktora meslekten men cezası verilebilecek. TTB Genel Sekreteri Beyazıt İlhan, bu tür raporlara daha önce de rastladıklarını belirterek, “Bir vatandaşı döven üç polisin ‘elimiz acıdı’ diye rapor aldığına şahit olduk” dedi. 

İlhan şunları söyledi: 
“Tabii bu tür olaylar çok vahim. Hem raporu alan için hem de raporu veren doktor için. Şimdi benzer bir olayın Soma’da meydana geldiğini öğrendik. Yapılan açıklamalarda vatandaşı tekmeleyen Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel’in rapor aldığı söylendi. Biz TTB olarak şimdi bunun doğruluğunu araştırıyoruz. Konuyu hem SGK hem de Sağlık Bakanlığı nezdinde araştıracağız. Gerçekten böyle bir rapor varsa, o rapora imza atmak bir suçtur. Hekimlik meslek ilkeleri bakımından 6 aya kadar meslekten men cezası verilir. TCK‘da da 3 yıldan 8 yıla kadar ceza isteniyor. Bir hekimin böyle asılsız bir rapor vermesini asla kabul etmeyiz ve üstünü örtmeyiz. Gereken neyse bunu yapacağız.”

O raporu yazan doktor belli oldu

Radikal’den İsmail Saymaz imzalı haberde; Sağlık raporuna göre Yerkel, tekme attığı gün olan 14 Mayıs”ta saat 20.00’da sağ dizde şişlik ve ağrı şikayetiyle Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi”ne gelerek, Doktor Servan Gökhan’a muayene oldu.

Yerkel, muayenede, sağ dizindeki ağrı ve şişliğin düşme nedeniyle oluştuğunu söyledi. Sağ dizinin filmi çekildikten sonra Yerkel’e yedi gün iş göremezlik raporu verildi.

Yerkel’e şu tanı konuldu:

“Sağ dizde yaklaşık 10X10 cm ödem (sislik), ekimoz (kızarıklık) ve yumuşak doku şişliği, sol omuz ve göğüs ön yüzde ekimoz ve yumuşak doku şişliği mevcuttur. Extremite (kol ve bacak) hareketlerinde hassasiyet ve yürümede güçlük mevcut olup hastada yaygın yumuşak doku travmasi mevcuttur. Hastaya 7 gün iş göremezlik raporu verilmiştir.’

Yoruma kapalı