UNICEF Şengal’deki 25 bin çocuk için çağrı yaptı

Birleşmiş Milletler (BM) Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu’na (UNICEF) ulaşan haberlere dayanarak Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) saldırıları sonucu Şengal’de 40 Ezidi çocuğun hayatını kaybettiğini duyurdu. “Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu UNICEF’e ulaşan haberler Ezidi azınlığa mensup bu çocukların son iki gün içinde, doğrudan şiddet, yerinden edilme ve susuzluk sonucu öldüklerine işaret ediyor.”

Kaçanlar arasında Şengal çevresindeki dağlarda mahsur kalmış, içme suyu ve sağlık hizmetlerine acil ihtiyacı olan 25 bine yakın çocuğun bulunduğunu belirten UNİCEF, acil yardım çağrısında bulundu. UNİCEF, “Etkinliği olanlara çocuk ve kadınların özgür ve güvenlikli bir şekilde mülteci bölgelerine ulaşmalarını garanti etme, uluslararası insani ve insan hakları kanunlarınca çocuklar için tanınan özel korumaya saygılı olmaya davet ediyoruz” dedi.

BM Güvenlik Konseyi, IŞİD tarafından azınlıklara yönelik saldırıları kınayarak, bunların insanlık suçu teşkil edebileceğini belirtti. Konsey, başta Ezidiler olmak üzere yüzbinlerce kişinin durumundan derinden endişeli olduklarını ifade etti. BM Güvenlik Konseyi’nin 15 üyesi oy birliği ile bir deklarasyon yayınlayarak IŞID saldırıları nedeniyle “yerlerinden olan çoğu Ezidiler gibi kırılgan olan azınlıkların üyeleri olmak üzere yüzbinlerce Iraklı konusunda derinden endişeli olduklarını” ifade etti.BM’ye göre 200 bine kadar insan 3 Ağustos günü işgal edilen Şengal’den kaçtı. Güvenlik Konseyi üyeleri, “Hristiyanlar dahil azınlıklara yönelik sistematik zulmü en sert şekilde mahkum ettiklerini” belirterek, “Irak’taki tüm toplulukları buna cevap olmak için birleşmeye” çağırdı. (ANF)

Ezidiler

Yoruma kapalı