İnternet erişiminde sıradışı yöntemler

Çeviri:  / Fraksiyon.org adresinden alınmıştır.

Teknoloji ve internet meraklıları, internetteki siyasi engellemeleri atlatmak için yollar buluyorlar

Tamir işlerini kendi kendine yapabilen biri, bir teneke, biraz bakır tel, cıvata, somun ve diğer donanım ile birkaç dolara yönlendirilmiş, geçici bir anten yapabilir. Böyle bir antenle güçlendirilmiş bir cep telefonu, bir baz istasyonuna normal sınırlarının (yaklaşık 5 km veya 3 mil) ötesine geçerek düzinelerce kilometre uzaklıktan erşim sağlayabilir. Bu tür şeyler için internette bir montaj kılavuzu yayınlayan Gregory Rehm’in dediği gibi, ev yapımı antenler ‘sıcak bir gecede yastığın ters yüzündeki soğukluğun verdiği rahatlık kadar iyi’dir. Bununla birlikte son zamanlarda bu tür antenlerin çok daha iyi olduğu kanıtlamıştır.

Amerika İç Güvenlik Bakanlığı’ında iletişim danışmanı olan Jeff Moss’a göre, son zamanlarda Mısır, Libya ve başka yerlerde çeşitli devrimci grupların faaliyetlerinden bu yana kendi mevcudiyetleri daha da önem kazanmıştır. Hükümetlerin cep telefonu şebekelerini ve interneti kapatmalarını boşa çıkarmak için, işbilir muhalifler, bu türden elyapımı geçici antenleri kullanarak, komşu ülkelerdeki sabit iletişim hatlarına ellerindeki aletleri ve bilgisayarları bağladılar

Bay Moss, baskıcı yönetimlerin burunlarının ucunda, bilgi ileten bu teknolojilerin demokrasi yanlısı gruplar arasında büyük bir hızla yayıldığını belirtiyor. Örneğin, Mısır, Ocak ayında interneti kapattığında, bazı eylemciler, Kahire’deki gösteri alanlarına ve Tahrir Meydanı’na; kısa menzilli kablosuz bağlantıları, göstericilerin video kayıtları ve diğer elektronik mesajları toparlamak için dizüstü bilgisayar getirdiler. Bu eylemciler daha sonra menzili artırılmış antenler kullanarak ellerindeki belgeleri yurtdışına gönderdiler.

Beş ülkede muhaliflere iletişim tekniklerini öğreten İngiliz kuruluşu ‘Taktik Tekn.’de Filipin Bölümü’nde asistan olarak çalışan Bobby Soriano’na göre, bu türden antenler hükümetlerin gizli dinlemelerini ve jammer araçlarını bile boşa çıkarabilir. Yönlendirilmiş antenler, çok yönlü olanların aksine, dar bir ışın üzerinde iletim yaparlar. Bu gizli dinleme yapanların sinyali yakalamasını zorlaştırır.

Engellenmiş vatandaşlar mı?

Yetkilileri şaşırtan bir başka yol da taşınabilir FM radyo istasyonları kurmaktır. İsmini vermek istemeyen fakat şu anda Avrupa’da bulunan bir yayın uzmanı, Arap yarımadasında bulunan ülkesinde hükümet karşıtı protestocular için bu tip “sırt çantası” radyo istasyonlarından bir düzine geliştirmeye yardımcı oluyor. Gerçi bu istasyonların menzili yalnızca birkaç kilometredir, fakat bu muhalif önderler için yandaşlarını örgütlemekte yeterlidir. İstasyonların sorumluları bildiri ve mesajları halkla buluşturmakta ve önemli olanları herkesin duyması için seslendirmektedir.

Bu türden geleneksel radyolar, maalesef video görüntülerini ya da internet sayfalarını iletemez. Ama New York merkezli Access adlı bir grup, bu sorunun üstesinden gelmek için çalışıyor. Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da demokrasi hareketlerinin internete bağlanmalarına yardımcı olmak için, dijital bilgisayar verilerini analog radyo sinyallerine çeviren özel modemlerle ve amatör radyo vericileriyle kurmaya çalıştıkları sistem başarılı olabilir. Böylece bu sinyaller bir vericiden diğer vericiye, iletişim ağı içinde internetin aktif olduğu bir yere ulaşıncaya kadar iletilecektir. Son ulaşılan verici, radyo sinyalini bilgisayarın okuyabileceği bir şekle dönüştürecek ve böylece e-mail ve mesajlar ağda çevrimiçi olabilecektir.

Uydular, halihazırda internete bağlanmak için alternatif bir yol sağlamakla birlikte pahalıdır. Bununla birlikte uyduların kapatılması çoğu zaman hükümetleri aşmakta, yabancı bir şirkete ya da ülkeye bağlı olmaktadır. Yapabilecekleri en iyi şey, İngiltere’de kullanıma sokulduğu tahmin edilen cihaza benzer, bir radyasyon algılayıcı cihazla lisanssız kanalları arayıp bularak, canlı uydu bağlantısı kurmayı denemektir Sonuç, yetkililer ve uydu kullanan muhalifler arasında bir kedi-fare oyunudur. Örneğin, Taktik Tekn., beş ülkede muhaliflere, internete bağlanabilmeleri için uydu çanaklarını bilgisayarlara bağlamayı öğretmektedir. Bazı kullanıcılara yalnızca kısa süreli ve hareket eden bir araçtan bağlanmayı tavsiye etmektedir.

Bu çanaklar aynı zamanda uydu gerektirmeyen uzun menzilli internet bağlantıları için de kullanılabilir. Berkeley’de Kaliforniya Üniversitesi’inde elektrik mühendisi olarak çalışan Yahel Ben-David, ev Wi-Fi ağları için tasarlanmış standart usb ‘dongle’lara (yazılım lisansını doğrulayan kit) farklı ülkelerdeki insanların gizlice sınır aşan internet bağlantıları kurmalarını sağlayacak bir yazılım ekledi. Böylece, aralarında 100 km’ye kadar mesafe bulunan, düzenli sabitlenmiş iki uydu çanağı ile yüksek kalitede görüntü taşıyabilecek bir düzenek kurulmuş olmaktadır. Dahası, ışın demeti öyle sıkı odaklanacaktır ki ekipmanın, yalnızca 12 metre yakından bile tespit edilmesi zor olacaktır.

Siber-saldırıları altetmek, görünüşte masum ev gereçlerinin yeniden tasarımına kadar uzanıyor. Estonya-Talin’de NATO sibersavaş bölümünde çalışan Amerikalı deniz istihbarat analisti Kenneth Geers, ilginç bir mikrodalga fırın tarif ediyor. Halen yemek pişirebilmekle birlikte, fırının mikrodalgaları (gerçekte bunlar kısa radyo dalgalarıdır) sanki normal bir radyo ileticisiymiş gibi bilgiyi şifrelemek üzere düzenlenebilir. Böylece, tıpkı orijinal mikrodalga fırının, askeri radarlardaki magnetrondan (kısa radyo dalgaları veren bir lamba) yola çıkılarak üretilmesi gibi, eşyalar dönüp dolaşıp aynı noktaya geliyor. Silahlı çatışmalardan ev ortamına, oradan silahlı çatışmaya, yalnızca altmış yıl sonra…


              
Kaynak:  www.economist.com/node/18386151

Yoruma kapalı