Akademisyenlerden Kobanê için acil eylem çağrısı

Türkiye ve dünya üniversitelerinden Kürt sorunu üzerinde çalışma yapan 159 akademisyen yayınladıkları bildirgeyle Kobanê için acil eylem ve dayanışma çağrısı yaptı.

kobaneee

Türkiye ve dünya üniversitelerinden Kürt sorunu üzerinde çalışma yapan 159 akademisyen yayınladıkları bildirgeyle Kobanê için acil eylem ve dayanışma çağrısı yaptı. Akademisyenlerin imzaladıkları bildirgede IŞİD’in neden olduğu insani krizin Ortadoğu’da yüz binlerce insanı dehşete düşürmeye ve yerinden etmeye devam ettiği belirtilerek, Kobanê Kantonu’nun üç haftadır uluslar arası kamuoyunun kayıtsız gözleri önünde IŞİD saldırısı altında olduğunu söyledi. “Kürtler ve Kürdistan’ın diğer halklarıyla ilgili meseleler üzerine çalışan akademisyenler olarak, vuku bulması çok yakın olan yeni bir insanlık krizinden derin bir biçimde endişe duymaktayız” denilen açıklamada, akademisyenlerin Kobanê halkı ile dayanışma içinde olduğu belirtildi. Açıklamada, IŞİD’e karşı kurulan uluslar arası koalisyona ve uluslar arası topluma da Kürtleri öz-savunma mücadelelerinde desteklemek üzere acilen harekete geçme çağrısında bulunuldu.

Kobanê’deki durumu IŞİD saldırganlığı karşısında bir öz savunma mücadelesi olarak gördüklerini belirten akademisyenler, bildirgede “Kobani’yi savunanlar defalarca ve umutsuzca içinde bulundukları zor durumu dünya kamuoyunun gündemine getirmeye çalıştılar. İD hedeflerine karşı Rojava’daki (Batı Kürdistan) siyasi otoriteler ve direniş savaşçılarıyla koordinasyon içinde gerçekleştirilecek daha odaklanmış ve etkin hava saldırıları için defaatle çağrıda bulundular. Bir kez daha İD’in insafsız saldırıları karşısında kendilerini korumak için diplomatik ve siyasal tanınma, öz-savunma silahları ve insani yardım talebinde bulunuyorlar. İD tarafından kullanılan Amerikan ve Rus yapısı gelişmiş silahları savuşturmak için ellerinde hiç bir yeterli donanım yok. Küresel yardım bir an evvel sağlanmazsa, İD’in aralıksız bombardımanlarına karşı koyamayabilirler. Yarın çok geç olabilir” ifadelerine yer verdi.

Türk ordusunun askeri işgal planına da karşı çıkıldığı belirtilen bildirgede, “Dayanışmamızı ifade ederken, bu bildirinin herhangi bir askeri saldırganlık veya işgal çağrısı olmadığının altını çiziyoruz. Buna Türk ordusunun olası askeri işgal planları da dahil. Biz Türk hükümetini halihazırda yürüyen  barış sürecinin geleceği için Kürt temsilciler ile iyi niyet çerçevesinde müzakere yürütmeye davet ediyoruz. Rojava’nın Kürt siyasi temsilcilerinin de defalarca açıkladıkları üzere, eğer kendileri meşru otorite olarak tanınır, kendilerine gerekli silahlar, insani yardım ve diğer destekler sağlanırsa, İD tehdidini bertaraf edebilecek kabiliyete sahipler” denildi.

İmza bildirisinde imzası bulunan akademisyenler arasında, İstanbul Şehir Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mesut Yeğen, Dicle Üniversitesi’nden Doç. Dr. Aziz Yağan, Michigan Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ananth Aiyer, Boğaziçi Üniversitesi’nden Yard. Doç Seda Altuğ, Harvard Üniversitesi’nden Dr. Daria Bocharnikova, Franklin and Marshall Koleji’nden Prof. Dr. Dr. Antonio Callari, Columbia Üniversitesi’nden Prof. Dr. Dr. Hamid Dabashi’nin de bulunduğu 159 akademisyenin isimleri bulunuyor. (DİHA)

Related Articles

  • Emekçiye %3’lük zam, milletvekillerine sınırsız kıyak!
  • Zaman gazetesine baskın; beklenen Cemaat operasyonu sabaha karşı başladı
  • MLKP savaşçısı Sibel Bulut Kobanê direnişinde yaşamını yitirdi
  • IŞİD’in Kobani’nin güneyindeki bağlantısı kesildi
  • ‘Türkiye rönesans geçiriyor’ muş… Alev Alatlı yanıtını almalı! – Nuray Mert
  • Diyanet Başkanı’na 1 milyon TL’lik makam aracı
  • Adıyaman’da taşeron işçileri yol kapattı
Köşe Yazıları
Mustafa Durmuş
Düşen petrol fiyatları küresel durgunluğu derinleştiriyor, kapitalist rekabeti kızıştırıyor!
Mustafa Durmuş

Erdal Kara
Otoriterizm yolunda… AKP “av sezonu”nu açtı
Erdal Kara

Ergür Altan
Bana Osmanlıca bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum
Ergür Altan