SYKP’den asgari ücret için mücadele çağrısı

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi yaklaşık 2 aydır devam ettirdiği ‘Sadaka Değil, İnsanca Yaşayacak Asgari Ücret’ kampanyasını örgütlü olduğu illerde yapılan basın açıklamalarıyla sonlandırdı. Yapılan açıklamalarda asgari ücreti mücadelenin büyüteceği vurgulanarak tüm işçiler örgütlenmeye ve mücadeleye çağrıldı.

Haber Merkezi-

İstanbul

SYKP İstanbul İl Örgütü, Kadıköy ilçe binası önünde toplanarak buradan Kadıköy Altıyol’abir yürüyüş gerçekleştirdi. ‘Asgari ücret azami sefalet SYKP’ yazılı pankart ile yürüyen SYKP üyeleri, Boğa heykeli önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

SYKP İstanbul Eşbaşkanı Feray Mertoğlu önce söz alarak, “Değerli basın emekçileri, bugün bir süredir devam ettirdiğimiz ‘Sadaka değil insanca yaşayacak asgari ücret’ kampanyamızı sonlandırıyoruz. ” dedi.

Mertoğlu’nun ardından basın açıklamasını okuyan SYKP Kadıköy İlçe Yöneticisi Dilce Tanrıverdi, açıklamanın yapıldığı saatlerde Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 2015 yılı için geçerli olacak asgari ücreti belirlemek için 3.kez toplandığını belirterek, “Her yılın son günlerinde, işçi sınıfının gözü önünde bir tiyatro oynanıyor.Oyunun konusu “asgari ücreti belirleme”, oyuncuları ise 5’i Çalışma Bakanlığı, 5’i patron (TİSK), 5’ide işçi (Türk-İş) temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Komisyonu!” dedi.

Asgari ücretin masa başında değil mücadelenin içinde belirleneceğini ifade eden Tanrıverdi, asgari ücreti yaşanabilir bir düzeye çekmenin sadece ekonomik mücadeleyle değil aynı zamanda politik mücadeleyle belirleneceğinin altını çizdi.

İşçi sınıfının örgütlülüğüyle, gücüyle taraf olmadığı, masaya bağlanmış bir asgari ücret tartışmasında sendikaların yüzde 100, yüzde 500 zam istiyor olmasının anlamı olmadığını ifade eden Tanrıverdi, bu oyunu bozmak için SYKP’nin Anadolu’nun dört bir tarafında ‘Sadaka değil, insanca yaşayacak asgari ücret istiyoruz’ kampanyası çerçevesinde imzalar toplayarak emekçileri asgari ücretin insanca yaşanabilecek bir düzeye çıkartılması için mücadeleye davet ettiklerini belirtti.

Basın açıklamasında son olarak şöyle denildi:

“SYKP;Kabul edilen, 2015 bütçesi; asgari ücretliden, işçiden, yoksuldan doğrudan veya dolaylı yollarla alınan vergilerle oluşturulan bütçenin faiz ödemeleri adıyla sermayeye, savunma adı altında Kürt halkının özgürlük taleplerine karşı savaşa, emniyet adı altında emekçilerin hak arama mücadelesini boğmaya aktarılacağı bir bütçe olduğunu anlattı.

SYKP insanca yaşanacak bir asgari ücret için tüm işçileri aşağıdaki talepler doğrultusunda mücadeleye çağırdı.

*Asgari ücret işçiler tarafından belirlensin ve insanca yaşayacak bir düzeye çıkarılsın

*Asgari ücretten kesilen ve net asgari ücretin %69’una karşılık gelen vergi, prim ve fon kesintileri son bulsun

*Az kazanandan az, çok kazanandan daha yüksek miktarda vergi alınsın”

Basın açıklamasının bitiminin ardından SYKP üyeleri, Bahariye caddesinde bir yürüyüş gerçekleştirerek etkinliği sonlandırdı.

Ankara

SYKP Ankara İl Örgütü ”Sadaka Değil İnsanca Yaşanabilir Asgari Ücret İstiyoruz” şiarlı kampanyayı bugün yapılan basın açıklamasıyla sonlandırdı. Basın metnini Ankara İl Eş Başkanı Cansel Aslan okudu. Eylemde Roboski Katliamı unutulmadı ve sloganlarla gündemleştirildi.

Eylemde mücadele taleplerini bir kez daha hatırlatan Aslan, “Asgari ücret işçiler tarafından belirlensin ve insanca yaşayacak bir düzeye çıkarılsın”, “Asgari ücretten kesilen ve net asgari ücretin yüzde 69’una karşılık gelen vergi, prim ve fon kesintileri son bulsun” ve “az kazanandan az, çok kazanandan daha yüksek miktarda vergi alınsın!” dedi.

image (1)

 

Kocaeli 

Kocaeli’de yaklaşık 1 aydır sürdürülen İnsanca Yaşanabilir Asgari Ücret bugün yapılan basın açıklaması ile sonlandırıldı. Sokakta yapılması planlanan eylem yoğun yağmur nedeni ile SYKP Kocaeli İl Temsilciliğinde gerçekleştirildi.

sykp-asgari-ucret-kampanyasini-bitirdi_439

 

Bursa

İnsanca Yaşanacak Asgari Ücret Kampanyası Bursa’da yapılan ortak eylemle sonlandırıldı. SYKP, Devrimci Demokrat Sendikal Birlik. BATİS’in çağrısını yaptığı “Asgari değil, İnsanca yaşam” eylemine HDP, ESP, Kızılbayrak katılarak destek verdi. Öğle saatlerinde Kent Meydanı’nda toplanan işçiler adına açıklama yapan Mehmet Çelebi, çalışanların yaklaşık yüzde 70’ini ilgilendiren asgari ücretin belirleme görüşmelerinin başladığına dikkat çekti. Çelebi, şunları söyledi: “Hükümet, işveren ve Türk iş Sendikası görüşmeleri sürdürüyor. Asgari ücretin asıl muhatapları veya mağdurları işçi ve emekliler görüşmelerde temsil edilmemektedir. İşçiler, emekliler, sermaye uşağı AKP hükümeti milyon dolarlık saraylar yaparken, paraları sıfırlamakta zorlanırken, milyonluk saatleri hediye alırken bize yoksulluk sınırı altında ücreti reva görmelerine ‘dur’ demenin vakti gelmiştir. İşçi ve emekçileri asgari ücrete yapılması planlanan 3+3’lük komik zamma karşı direnmeye çağırıyoruz.”

yagmur-altinda-asgari-ucrete-zam-istediler-CHA-1636276-1-t

Related Articles

  • Kubilay: Sefalet değil, İnsanca yaşayacak ücret
  • DİSK-AR: Asgari ücretle sefalete devam
  • “Azami sefalet ücreti” açıklandı
  • İnsanca yaşanacak asgari ücret
  • Sosyalistler: Komploya karşı birlikte mücadeleye
  • Hükümsüz Dava Düşecek! Bu Komplo Bozulacak!
  • Asgari ücret kadınları kayıtdışına itiyor
  • Antakya’da “301’lik pankart”
Yazılar
Neşe Yavuz
İsyan yılı 2014
Neşe Yavuz

Şule Can
Sene 2015: Nefes Alamıyorum! (I Can’t Breathe! )
Şule Can

Tuncay Şur
Kobanê; devletten uzak, özgürlüğe yakın
Tuncay Şur

Volkan Yaraşır
Petrol “savaşı”: Rusya, İran ve “vekalet savaşları”
Volkan Yaraşır