Birleşmiş Milletler’den Suriye için yeni çözüm arayışı

BM Suriye Özel Temsilcisi Steffan de Mistura’nın Suriye’de siyasi çözüm için Cenevre konferanslarından farklı bir girişim başlattığı bildirildi.
Kuveyt’te yayımlanan er-Rey gazetesine demeç veren Ulusal Koordinasyon Kurulu üyelerinden Munzir Haddam, Steffan De Mistura’nın girişiminin Suriyelilerle Suriyelilerin diyalogunu esas aldığını söyledi. Ulusal Koordinasyon Kurulu adlı muhalif örgütün Yürütme Kurulu Üyesi Munzir Haddam, “Cenevre konferansları, yolunu tamamladı. BM Suriye Özel Temsilcisi Steffan De Mistura, başka bir çözüm yolu için çalışıyor ve Suriyelilerle Suriyelilerin diyaloguna odaklanıyor” dedi.

Amerika ile Rusya arasındaki ihtilafların derinleştiğini bu yüzden de bu iki tarafın gözetiminde yeni bir Cenevre konferansının düzenlenmesinin zor olduğunu belirten Haddam, Suriye’nin terörle mücadeleye Ulusal Koalisyon’un ise geçiş hükümetine öncelik verdiğine dikkat çekerek yeni bir Cenevre konferansının çözüm üretemeyeceğini söyledi. Munzir Haddam, BM Suriye Özel Temsilcisi Steffan De Mistura’nın Şam’daki temaslarından onun ‘Suriyeliler ile Suriyelilerin diyalogu’ üzerine odaklandığının anlaşıldığını belirterek ancak bu konuda muhtemel bir anlaşmanın nasıl garanti edilebileceği sorunun bulunduğunu söyledi.

Suriye’de çözüm için Mısır’ın da bir plan sunduğunu belirten Munzir Haddam Mısır’ın çözüm planını İran ve Suudi Arabistan’ın da desteklediğini öne sürdü, Suriye yönetiminin de içinde olduğu bu yeni çözüm planının yajın zamanda açıklanabileceğini söyledi. Munzir Haddam, diğer muhalif gruplar ile ortak bir toplantının düzenlenmesinin gündemde olduğunu belirterek bu toplantının Suriye içerisinde ya da Mısır veya Birleşik Arap Emirlikleri gibi bölge ülkelerinde gerçekleştirileceğini söyledi.

StaffandeMistura

 

Yoruma kapalı