Devrimci tutsaklara yayın yasağına son

Adalet Bakanlığı’nın yeni bir yasakçı uygulaması olarak gündeme getirilen, hapishanelere Sosyalist/Sol/muhalif yayınların “ücretsiz” olarak alınmamasıyla ilgili olarak, yarın sosyalist yayınlardan Siyaset, Özgür Gelecek, Atılım, Kızıl Bayrak ve Mücadele Birliği tarafından İstanbul İHD’de saat 12.00’de bir basın toplantısı yapılacak. Tutsak ailelerinin, Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın ve İHD yetkililerinin de katılacağı basın toplantısında tüm sosyalizm ve demokrasi güçleri iktidarın tecrit ve sansür uygulamasına karşı ortak mücadeleye çağrılacak.

Beş sosyalist yayının basın toplantısına çağrı metni şöyle:

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün 10 Kasım 2014 tarihli 172740 sayı numaralı emriyle hapishanelerde süreli yayınların posta yoluyla ya da ziyaretçiden alımına yasak getirilmiştir. Tekirdağ F Tipi Hapishanesi’nde tutsaklara gerekçe “Düzenin sağlanmasına katkı sağlanması amacıyla, ücreti önceden hükümlü ve tutuklularca ödenmeyen ve/veya ücretsiz gönderilen hiçbir bülten, broşür, gazete, dergi vb. gibi yayınların ceza infaz kurumlarına alınmaması…” olarak ifade edilmiş; Sincan Hapishanesi’nde, “tüm iyileştirme programlarına rağmen örgütlerden kopuşların sağlanamaması, iletişimin kesilmeyişi” gerekçe gösterilmiştir.

Yasak kararının özgür basına sansür, tutsaklara tecrit demek olduğu tespitiyle bu yasaklama kararına karşı bir araya geldik. Konuyla ilgili olarak kamuoyu oluşturmanın ve gerek tutsaklar üzerinde tecritin yoğunlaştırılması gerekse de düşünce ve ifade özgürlüğü önünde yeni yasakların gündeme getirilmesi anlamına gelen bu uygulamaya karşı bir dizi çalışma yürütmenin acil bir ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz.

Şu ana kadar bir araya gelebilen Kızıl Bayrak, Atılım, Özgür Gelecek, Mücadele Birliği, Siyaset, Halkın Günlüğü olarak yaptığımız ikinci toplantıda, Pazartesi saat 12.00’de İHD’de bir basın toplantısıyla, yasak kararının içeriği hakkında kamuoyuna bilgilendirme yapma kararı alındı. İktidarın bu yasakçılık saldırısı karşısında tüm demokratik muhalefet güçleriyle birlikte mücadele yürütülmesi ve ortak tutum geliştirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Pazartesi günü yapılacak basın toplantı metni, sizlere ulaştırılacaktır. İmzacı olmak isteyen kurumlar, yukarıda adı geçen kurumlarla iletişime geçebilirler. Pazartesi günkü basın toplantısından sonra (yeni katılımlarla birlikte) daha geniş bir toplantı yaparak bir hareket planı oluşturmak istiyoruz.

Yer: İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi

Adres:

Tarih-Saat: 23 Kasım 2014/ 12.00

Related Articles

  • 19 Aralık Katliamı unutulmadı
  • İHD, İnsan Hakları Haftasında Soma’da
  • İHD toplu mezar haritasını güncelledi
  • 348 toplu mezarda 4 bin 201 kişi
  • İHD: 2014’te 1984 çocuk tutuklandı
  • İHD: Siirt’te 47 toplu mezarda 822 kişinin cenazesi var
  • Tutsaklara yönelik yayın yasağı protesto edildi
Volkan Yaraşır
Rusya krizi, ülke iflası riski
Volkan Yaraşır

Tuncay Yılmaz
Biz Devrimci Karargah davasını çoktan çökerttik! – Tuncay Yılmaz
Tuncay Yılmaz