Diyarbakır Büyükşehir’de Toplu İş Sözleşmesi imzalandı

diyarbakir-buyuksehirde-tis-imzalandif65ab8a213fd2fd11e37

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası arasında 617 geçici ve kadrolu işçiyi kapsayan Toplu İş Sözleşmesi (TİS) imzalandı. Sözleşmede, Newroz’un yanı sıra kadın çalışanlar için 8 Mart ve 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü de idari tatil günleri sayıldı.

Büyükşehir Belediyesi ve DİSKİ’de çalışan toplam 617 geçici ve kadrolu işçiyi kapsayan bir yıllık sözleşmenin imza törenine Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak ile DİSK Bölge Temsilcisi Serdar Ekingen, Genel İş Sendikası Diyarbakır 1 No’lu Şube Başkanı M. Salih Doğrul katıldı.

DİSK Bölge Temsilcisi Serdar Ekingen, “Yeni göreve gelir gelmez karşınıza emekçilerin sözleşmesi çıktı” diyerek takıldığı Kışanak’a gösterdiği duyarlılıktan dolayı teşekkür etti. 

Genel İş Sendikası 1 No’lu Şube Başkanı M. Salih Doğrul da eş başkanlarının yaklaşımlarının çalışanlar için ön açıcı olduğunu belirterek, “Çok yoğun bir görüşme trafiği içinde yaklaşımınız tüm işçilerde moral motivasyon yarattı. Önümüzdeki dönemi beraber sırtlayacağımızı düşünüyoruz” dedi.

Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak ise “Aslında emeğin hakkı hiçbir ücretle ödenemeyecek kadar kutsaldır” dedi. Emeğin mücadelesini her zaman kendi mücadeleleri olarak gördüklerini ve böyle bir siyasal anlayıştan geldiklerini ifade eden Kışanak, “Sonuçta sınırlı imkanları kentin yararına en iyi nasıl kullanabiliriz. Yoksa arkadaşlarımızın her birinin emeği hiçbir ücretle ölçülemeyecek kadar yücedir, bizim için kutsaldır” ifadelerini kullandı.

Çalışmalara ve emek veren herkesi kutlayan Kışanak, yaklaşımlarının bundan sonra da “emek en yüce değerdir” yaklaşımı olacağını söyledi. Kışanak, “Emeğe saygılı olmak, emeğin hakkını var olan imkanlar içerisinde en iyi şekilde karşılayabilmek konusunda gayretimiz ve çabamız olacaktır” dedi. Emekçilere ve sendikacılara seslenen Kışanak, “Sizler de bu kentin geleceği için, bu kentin yaşayan herkesin rahatı için alın teri döken arkadaşımız olarak kendinizi kentin genel sorunların içerinde gören bir yaklaşımla bu süreçte var oldunuz” diye konuştu.

Yerel yönetimlerin bir kamu idaresi olduğunu ve halkın ihtiyaçlarını karşılamakla sorumlu olduğunun altını çizen Kışanak, şöyle konuştu: “Bu bir emek-sermaye ilişkisi değil daha çok toplumsal ihtiyaçlarımızı eşgüdüm ve koordinasyon içerisinde karşılama görev ve sorumluluğudur. Sizden de hem sendika olarak hem emekçi arkadaşlarımız olarak böyle yaklaştığınız için teşekkür ediyoruz. Biz sendikalarımızı emek alanda çalışan arkadaşlarımızı, tüm emekçi kardeşlerimizi yönetimin bir parçası olarak kabul ediyoruz. Bu eşgüdüm ve koordinasyonun bir parçasıdırlar, hep beraber bu kente hizmet edeceğiz.”

Sözleşme ne içeriyor?

1 Mart 2014 ile 28 Şubat 2015 dönemini kapsayan Toplu İş Sözleşmesi’ne göre, işçilere yüzde 7 zam yapıldı. Taban ücret 83 lira olarak belirlenirken, son dönemlerdeki TİS’lerde yer bulan aile içi şiddeti önleme maddesi sözleşmede yer almaya devam etti. Buna göre aile içi şiddet uygulayanın tespit edilmesi durumunda, çalışanın ücreti eşine ödeniyor.

Sözleşmede 1 Mayıs resmi tatil olarak kabul edilirken, işçiye 1 Mayıs için 53.50 ek ödeme öngörüldü.

Yine 21 Mart Newroz günü tüm işçiler için idari tatil olarak kabul edilirken, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü ise kadın çalışanlar için idari tatil günleri sayıldı. (DİHA)

Yoruma kapalı