HDP Bakanlıktan haber bekliyor

hdp-heyeti-imraliya-dogru-hareket-etti_1308709_340_226

Bir hafta önce Abdullah Öcalan ile görüşmek için Adalet Bakanlığı’na başvuruda bulunan HDP heyeti hâlâ yanıt bekliyor. HDP’li Pervin Buldan, “Bir kaç gün daha beklemeyi planlıyoruz” dedi.

Hükümet, çözüm sürecinde “Kamu düzeni ve güvenliği yeniden tesis edilene kadar” Halkların Demokratik Partisi ile görüşmelerini askıya aldı. Bu kapsamda HDP’nin İmralı’ya gidişine de şimdilik izin verilmiyor. 3 Kasım Pazartesi günü İmralı’ya gitmek için Adalet Bakanlığı’na başvuruda bulunan HDP heyetine, bakanlıktan hâlâ yanıt gelmedi.

Buldan: Bir kaç gün daha bekliyoruz

HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, “Henüz bir gelişme yok. Bir kaç gün daha beklemeyi planlıyoruz.” dedi. Buldan, “Yanıt gelmezse partiniz nasıl bir tavır alacak?” sorusuna ise net yanıt vermedi. “Bir kaç gün daha bekliyoruz, daha sonra kendi içimizde bir değerlendirme yapacağız.” dedi.

HDP’nin İmralı heyeti geçen hafta düzenledikleri bir basın toplantısında, Hükümet’i Öcalan ile üzerinde anlaşma sağlanan protokole uymaya çağırmıştı. HDP’den alınan bilgilere göre, bu protokolde “Öcalan’ın yanında yer alan mahkumların değiştirilmesi ve yerlerine kayıt tutabilecek mahkumların getirilmesi, ayrıca Sekreterya oluşturulması ve “Üçüncü Göz” olarak adlandırılan İzleme Kurulu’nun devreye girmesi de yer alıyor. (Al Jazeera)

 

Related Articles

  • Adil Zozani’den ittfak çağrısı: HDP ve CHP seçimlere birlikte girsin
  • Vekillerden gözaltılara tepki
  • Demirtaş : “Bir dilin öğretilmesine değil, zorla öğretilmesine karşıyız”
  • Remzi Kartal: Davutoğlu’nun açıklaması sorumsuzluk
  • HDP Eş Başkanlarından Filistin’e taziye mesajı
  • HDP MYK: Eş Genel Başkanımız’ın sözlerine aynen katılıyoruz
  • HDP: Bölge barışını ve iç barışı sağlamak için mücadele edeceğiz
Köşe Yazıları
Mustafa Durmuş
Düşen petrol fiyatları küresel durgunluğu derinleştiriyor…
Mustafa Durmuş

Erdal Kara
Otoriterizm yolunda… AKP “av sezonu”nu açtı
Erdal Kara

Ergür Altan
Bana Osmanlıca bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum
Ergür Altan