“El Kaide Türkiye’yi vuracak” iddiası

El Kaide’nin, Cenevre Konferansı’nı sabote etmek için İstanbul, Ankara ve Antakya’da bombalı intihar saldırıları düzenlemek üzere 20 kişiyi gönderdiği bilgisine ulaşıldığı söylendi.

İsviçre’nin Montrö kentinde yarın başlayacak Suriye konulu Cenevre-2 Konferansı’nı sabote etmek için Türkiye ‘deki 3 ilde El Kaide bağlantılı IŞID mensuplarınca bombalı intihar saldırısı düzenlenebileceği ihbarı güvenlik güçlerini alarma geçirdi.

DHA’nın haberine göre İstihbarat birimleri, El Kaide bağlantılı Irak Şam İslam Devleti’ne mensup 20 kişinin, Cenevre-2 konferansını sabote etmek amacıyla Ankara ve İstanbul ile Suriye sınırındaki Antakya’da bombalı intihar saldırısı yapacağı bilgisine ulaştı.

Cenevre-2 konferansının yapılacağı 22- 24 Ocak tarihleri arasında yapılması planlanan bombalı saldırılarla ilgili intihar eylemcilerinin öncelikli hedeflerinin bulunduğu uyarıda, güvenlik önlemlerinin en üst düzeye çıkarılması, güvenlik güçlerinin bilgilendirilmesi istendi. Bombalı saldırılarla ilgili intihar eylemcilerinin ellerinde hedef olarak bazı isimlerin yer aldığı listelerin de bulunduğu kaydedilen uyarı mesajında şu ifadelere yer verildi:

“20 IŞİD mensubunun ülkemizde bombalı intihar saldırı yapacağı belirlenmiş. Antakya’daki oteller, intihar eylemcilerinin başlıca hedeflerinden biri olarak kabul edilmekte. Söz konusu eylemlerin, eylemciler tarafından Antakya başta olmak üzere Ankara ve İstanbul’daki büyük otellerde ve toplantı salonlarında yapılacağı belirlenmiş. Suriye Ulusal Koalisyonu ve Hür Suriye Ordusu üyelerinin yaptığı toplantı salonlarında gerçekleştirebileceği, Antakya, Ankara ve İstanbul ile ülkemizin diğer kentlerinde Cenevre-2 Konferansının yapılacağı 22-24 Ocak 2014 tarihinde intihar saldırılarının meydana gelmesi beklenmekte. İntihar eylemcilerinin ellerinde öncelikli hedef olarak tespit edilen şahısların isimlerinin bulunduğu listelerin olduğu bilinmektedir. Söz konusu bilgilerin göz önünde bulundurulması, konunun hassasiyetine binaen mevcut güvenlik tedbirlerinin gözden geçirilmesi ve tüm personelin bilgilendirilmesi gerekmektedir.”

Yoruma kapalı