Eski IŞİD üyesi: Türkiye ve IŞİD işbirliği içerisinde

Eski bir IŞİD üyesi, Türk Silahlı Kuvvetleri’yle IŞİD arasındaki işbirliğini ortaya çıkardı. Örgüte iletişim teknisyeni olarak hizmet eden Şerko Ömer lakaplı eski IŞİD üyesi, Newsweek dergisine çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ömer, dergiye TSK’nın Suriyeli Kürtlerle savaşmak üzere sınırı geçmek isteyen IŞİD üyelerine göz yumduğunu anlattı. Geçtiğimiz Şubat ayında Rakka’da bulunan karargâhtan ayrılıp önce Türkiye’ye gelen, daha sonra Serakaniye’ye gelip Kürt savunmasını kırmak için sınırı geçen IŞİD ekibinde bulunduğunu söyleyen Ömer, “Komutanlarımız Türklerle işbirliği içerisinde olduğumuzu ve korkmamamız gerektiğini söylediler” dedi.

Şerko Ömer’e göre, Suriye’nin Kuzeyindeki Kürt bölgelerinin kontrolü YPG’nin elinde olduğundan IŞİD üyeleri Rakka ve Halep’ten Kürt bölgelerine gidebilmek için sık sık Türkiye sınırını geçiyorlardı. Şerko Ömer, IŞİD’le birlikte Ceylanpınar’dan Suriye’ye geçmelerinin detaylarından şöyle bahsetti: “Ceylanpınar sınırını geçeceğimiz sırada Türk askerleri gözetleme kulesinden üzerimize ışık tuttular. Komutanımız bize sakin olmamızı, pozisyonumuzu korumamızı ve ışığa bakmamamızı söyledi. Telsizden birileriyle Türkçe olarak konuştu. Kuleden gelen ışık 10 dakika kadar sonra başka yöne çevrildi ve komutanımız yürümemizi emretti. Işığın üzerimizden çekilmesi Serakani’ye güvenle geçebileceğimizin sinyaliydi.”

IŞİD üyesi olarak geçirdiği süre boyunca, üyelerinin Türkiye’yi müttefik gibi gördüklerine tanık olduğunu anlatan Ömer, “IŞİD Türk ordusunu özellikle Suriye Kürtlerine saldırmak için bir müttefik olarak görüyordu. Kürtler hem IŞİD hem de Türkiye için ortak düşmandı. IŞİD yalnızca Türkiye aracılığıyla Suriye’deki Kürt kasabalarına savaşçı gönderebiliyordu. IŞİD ve Türkiye sahada işbirliği içerisindeydi çünkü her ikisi de Kürtleri yok etmek istiyordu,” ifadelerin kullandı.

Irak Kürdistan Özerk Bölgesi’nden bir iş adamının oğlu olan Ömer, Özgür Suriye Ordusu’na katılmak için Suriye’ye gitti, ancak bir süre sonra IŞİD’e katıldı. Kendisine iletişim teknisyenliği görevi verildikten sonra uzun süre Rakka’da bir büroda çalıştı. Ömer daha sonra Serakaniye’deki Kürtlerle savaşan bir tabura transfer edildi. (Sol)

IŞİD Erdoğan

Yoruma kapalı