Kadınlar Kobane için 28 Eylül Pazar günü Kadıköy’de eylem yapacak

Barış İçin Kadın Girişimi (BİKG) öncülüğünde kadın örgütleri, IŞİD’in Rojava’nın Kobani Kantonu’na yönelik saldırısına karşı eylem çağrısında bulundu. Barış için kadın girişimi, kadınların yine savaşın ortasında kaldığını ve yine bedenlerinin savaş alanlarına döndüğünü belirterek tüm kadınları, Kobanili kadınların çağrısına kulak vermesini istedi. Kadınlar, 28 Eylül Pazar günü saat 13.00’da Beşiktaş İskelesi önünde bir araya gelerek, vapur ile Kadıköy İskelesi’ne  ve hemen ardından Ak Parti  Kadıköy il binasına doğru yürüyüşe geçecek. .Kobani’ye saldırıların aynı zamanda Türkiye’de sürdürülen müzakere sürecini de hedef aldığına dikkat çeken BİKG, “Savaşı sınırın güneyine kaydırmakla barış olmaz” dedi. Kadın örgütlerinden yapılan çağrı şöyle;

                                                               ***   ***   *** ***

‘‘BARIŞ İÇİN, KOBANÊ İÇİN, 28 EYLÜL’DE KATLİAMA KARŞI KADIN DAYANIŞMASINA!

IŞİD çetesi , Rojava’nın Kobanê kantonuna dönük üç koldan yeni bir saldırı başlattı. Türkiye sınırının hemen güneyinde yine savaş var. Bu saldırının sonucunda çok sayıda kişi yaşamını yitirdi. Binlerce kişi göç etmek zorunda kaldı. Direniş ve direnişe katılımlar sürerken, bir yandan devlet sınırda halka gazla ve tazyikli suyla saldırıyor.

Ve kadınlar yine savaşın ortasında, yine yollarda, bedenleri yine savaş alanına dönmüş durumda. Kadınlar, ailelerini, doğup büyüdükleri toprakları korumak için ellerine silah da aldılar, herkesi bu vahşete karşı ayağa kalkmaya da çağırdılar.

Bu çağrıları duyan biz kadınlar IŞİD’in ve onu besleyen iktidarların zihniyetinin hepimize, bedenlerimize doğrudan bir tehdit olduğunun farkındayız. Bununla beraber, bu saldırının aynı zamanda barışı, Türkiye’deki çözüm sürecini hedef aldığını da görüyoruz. IŞİD’e Türkiye üzerinden iktidarın sağladığı gözlemlenen, ve Kobanê’ye vahşet olarak, ölüm olarak dönen destekle çözüm sürecinin beraber yürütülemeyeceğini biliyoruz. Savaşı sınırın güneyine kaydırmakla barış olmaz! IŞİD’in kadınları esir pazarlarında satmasına göz yuman bir zihniyetle barış olmaz! İşte bu yüzden kadınları katleden, köleleştiren zihniyet karşısında barış için güçlü bir kadın dayanışması kurmaya ihtiyacımız var!

Barış talebimizi daha güçlü şekilde dillendirebilmek için çok sayıda kadın örgütü, ve siyasi partilerden, kitle örgütlerinden kadınlar olarak bir araya geldik. Sınırların iki yakasından gelen kadın seslerinin ve sınırları aşan öfkemizin sorumluluğunu taşıyan bir yerden; Türkiye’nin her yerini bir barış noktasına çevirmek ve barış için baskı oluşturmak için eş zamanlı bir eylem planı üzerine konuştuk.

28 Eylül Pazar günü saat 13:00’te İstanbul’da Beşiktaş’ta buluşup, Kadıköy’e geçiyoruz; Kadıköy’de de 13:30’da buluşuyoruz! Tüm kadınları eyleme katılmaya, bu çağrıyı yaygınlaştırmaya, bulunduğumuz her ilde eş zamanlı eylemleri örgütlemeye veya katılmaya çağırıyoruz! Türkiye’nin her köşesinden barış için güçlü bir sesin çıkmasının vakti geldi, hatta geçiyor. Özellikle kadınlar olarak bize yönelen bu tehdide şimdi birlikte ses çıkaramazsak, önümüzdeki süreçlerde yaşanacaklar hepimizin sorumluluğu olacaktır. Hep beraber savaşın önünde duralım, bu toprakların her köşesinde barış için sokaklarda olalım!

Bu çağrımız aynı zamanda yurtdışında bulunan, barış için mücadele eden kadın örgütlerinedir. Dünyanın her yerinde 28 Eylül günü bizimle eş zamanlı, ya da en geç 1 Ekim’e kadar eylem örgütleme çağrımızı yaygınlaştırmada bize yardımcı olun. Bunca uluslararası senaryonun hayata geçtiği Ortadoğu’da savaşın coğrafi olarak uzağında olmak, bu savaşın dışında olmak anlamına gelmiyor. Bu nedenle, bulunduğunuz yerlerde BM’ye, Türkiye hükümetine, ya da kendi hükümetinize seslenen eylemler yaparak şu an yaşanmakta olan katliama karşı sesimize ses, barış mücadelesinde bize güç katın!

Barış İçin Kadın Girişimi

Demokratik Özgür Kadın Hareketi

Emek Partili kadınlar

Gökkuşağı Kadın Derneği

HDK-HDP Kadın Meclisleri

İmece Kadın Dayanışma Derneği ve İmece Ev İşçileri Sendikası

İstanbul Feminist Kolektif

Filmmor Kadın Kooperatifi

KADAV- Kadınlarla Dayanışma Vakfı

Kadın Emeği Derneği

Kampüs Cadıları

KESK’li Kadınlar

Özgür Genç Kadın

Sendikal Güç Birliği Platformu-Kadın Koordinasyonu

Sosyalist Feminist Kolektif

Sosyalist Kadın Meclisleri

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partili (SYKP) kadınlar

Yeşiller ve Sol Gelecek’li Kadınlar

 

kadın eylemi

Yoruma kapalı