KCK Yürütme Konseyi: Tüm sokakları Kobanê sokaklarına dönüştürmeliyiz

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı, IŞİD vahşetine karşı milyonları sokaklara çağırarak, “Kuzey halkımız İŞİD çetelerine, uzantılarına ve destekçilerine hiçbir yerde yaşam şansı tanımamalıdır. Bu saatten itibaren milyonlar sokaklara akmalı, sınır insan seline dönüşmelidir.” dedi. KCK, tüm sokakları Kobanê sokaklarına dönüştürmeye çağırdı. KCK’nin açıklaması şöyle:

***

“Kobani’de halkımızın, İŞİD çete-katil güruhunun geliştirmek istediği soykırım ve katliamına karşı yürüttüğü destansı direniş 23. gününde olağanüstü bir iradeyle ve kahramanca sürmektedir. Kürt halkının yiğit evlatları,  her türlü bedeli de göze alarak Kobani halkı şahsında insanlık değerlerini koruma mücadelesini yükseltmektedir. Bu görkemli direnişin öncüleri olan kahraman şehitlerimizi  Arin Mirkan yoldaş şahsında büyük bir minnet, saygı ile anıyoruz. Kürt halkı ve yoldaşları olarak var oldukça anısını ve mücadelesini hep yükselterek zaferle taçlandırma dışında başka bir duruş ve tutumu kabul etmeyeceğimizi ifade etmek istiyoruz. Arin yoldaşın fedai duruşunun, Kobani’deki direnişi 23 gündür sürdüren tüm kadın ve erkek YPG-YPJ’lilerin ortak duruşu ve tutumudur. Mazlumlar, Kemaller, Zilanlarla başlayıp, Tayhanlarla devam edip, Arinlerle zirveleşen büyük direnişten asla geri adım atılmayacaktır. Bu duruş büyük bir bilinç, kararlılık, inanç, ideolojik ve politik duruşu ve direnişi içermektedir. Bu büyük direniş nasıl ki; Amed zindanında Türk sömürgeci, inkârcı ve katliamcı zihniyetini yerle bir etti, 9 Ekim uluslararası komployu yenilgiye uğrattı ise; İŞİD çete güruhu şahsında Kürt halkına dayatılan soykırımı da yenilgiye uğratacaktır.

Kürt halkının tüm kazanımlarının kökeninde kendi öz çabası, mücadelesi, direnişi ve dostlarının manevi desteği vardır. Bu günde, bu büyük direnişi kendi öz gücümüzle sürdürmekteyiz. Halk olarak mücadelemizi topyekûn ve kesintisiz bir biçimde büyüterek yürüttüğümüz oranda;  tank, top ve gelişmiş teknik, görkemli Kobani direnişimiz ve büyük iradi duruşumuz karşısında yenilgiye uğrayacaktır. Kürt özgürlük hareketi olarak 40 yıldır kesintisiz bir biçimde yürüttüğümüz mücadele böylesi bir hakikati içermektedir. Kürdistan özgürlük hareketimiz ve halkımız her türlü vahşi saldırı ve katliam karşısında her zaman kendi öz iradesi ve gücüyle karşı durmayı bilmiştir. Bu gün de Kobani şahsında tekrardan şahlanışa geçen bu eşsiz direniş gücü ve iradesidir. Kürt halkı başta Avrupa ve Kuzey olmak üzere ulusal birlik gücünü ve iradesini geliştirdiği eylemliliklerle ortaya koymaktadır.  Ulusal birlik, dostluk ve dayanışma gibi insani değerler toplamı tam da böylesine direniş alanlarında ve zamanlarında ortaya çıkmaktadır. Bu direnişin daha da radikalleştirilerek büyütülmesi, Kobani etrafında direniş cephesinin güçlendirilmesi gerekmektedir.

Türk Devletinin ve kanlı çete İŞİD’in ortaklığı sonucu sınır hattı boşaltılarak Kobani direnişi desteksiz bırakılmak istenmektedir. Halkımız bu çirkin ve sinsi katliam karşısında başlattığı mücadeleyi her yere,  her zamana taşıyarak süreklileştirmelidir. Kuzey halkımız İŞİD çetelerine, uzantılarına ve destekçilerine hiçbir yerde yaşam şansı tanımamalıdır. Tüm sokaklar Kobani sokaklarına dönüştürmeli, tarihin bu eşsiz direnişine denk bir direniş gücü ve örgütlülüğü geliştirilmelidir. Bu saatten itibaren milyonlar sokaklara akmalı, sınır insan seline dönüşmelidir. Her Kürt ve onurlu her insan, dostlar, duyarlı kesimler bu andan itibaren eyleme geçmelidir. An direniş eylemini geliştirme ve büyütme anıdır. Bu temelde tüm halkımızı, duyarlı kesimleri, dostlarımızı Kobani direnişini sahiplenerek büyütmeye, başta Kürt gençleri olmak üzere tüm gençleri Kobani de özgürlük saflarına katılarak, direnişi yükseltmeye çağırıyoruz.” (ANF)

KCK Yürütme konseyi

Related Articles

Sinan Gorgan
Çarşı, Cemaat, gidişat
Sinan Gorgan